Autor Subiect: Am schimbat amplicatorul din casetofon  (Citit de 1267 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
Am schimbat amplicatorul din casetofon
« : Martie 10, 2009, 07:52:26 p.m. »
Dupa ce m-am plictisit si nu aveam ce face am zis sa imi aduc aminte de electronica.
Asa ca am desfacut casetofonul masinii (original) Grundig cu cd si am gasit in el un TDA7381 care are 18W asa ca, am cautat un echivalent mai puternic si am gasit TDA7560 de 45W.
Cand am scos integratul am verificat un pic schema si stupoare : Este MONO!!!! REPET INTRAREA CELOR 2 CANALE ESTE IN SCURT CIRCUIT din care rezulta ca este MONO.
cu toate ca ampliful este 4x45 w.
Am cautat un disc test cu sonor ba pe dreapta ba pe stanga, deoarece am crezut ca cine stie.
Nimic.....
Oricum puterea e alta pot sa dau si eu un pic mai tare si se aude bine(nu mai gajaie).
PS
 difuzoarele le-am schimat asta vara cu ceva mai de Doamne ajuta deaorece am crezut ca au ceva de gajaia.
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

bbc2bbc

• Vizitator
Re: Am schimbat amplicatorul din casetofon
« Răspuns #1 : Martie 10, 2009, 09:59:42 p.m. »
:))))....dupa ce-l decodez pe al meu sa-l scot din safe mode vin la tine..ma zbat prin noroiul din fata curtii...si imi arati si mie care e piesa sa o schimb si eu ca sunt convins ca da mai bine la 45W si cu ceva boxe mai sanatoase decat carpele cu care vine din fabrica :))

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
Re: Am schimbat amplicatorul din casetofon
« Răspuns #2 : Martie 10, 2009, 11:13:59 p.m. »
Circuitul de amplificare este cel vechi TDA7381 cel nou este TDA7560 si costa 52RON il gasesti la Vitacom.ro.
Eu l-am luat pe ultimul din Bucuresti dar il aduce de la Cluj.
Daca tot il desface pt decodare sa-i schimbe si amplifu. Eepromul este 24L08 si este SMD (ala cu codul in el)
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

Social media

Facebook grup Pagina de like