Autor Subiect: Idei pentru confort  (Citit de 1505 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
Idei pentru confort
« : Mai 14, 2016, 07:33:54 p.m. »
Advertisement
Salutare tuturor,

Mi-am luat primul Smart, un  ForTwo 450 0.7cmc 2004. Din nefericire, nu e prea confortabil de condus. Se poate modifica suspensia sau se pot monta alte cauciucuri / jante ca sa fie mai placut de condus?

Momentan are jante de tabla si 145 / 175 fata / spate.

Offline freeman

• Junior
  • just registered
Re: Idei pentru confort
« Răspuns #1 : Mai 15, 2016, 04:52:41 p.m. »
Inainte de a te gandi la suspensii mai moi... uita-te la masina si gandeste-te de ce au fost puse rigide din fabricatie.
Poate in oras la 50km/h... dar in exterior la 120-140 o masina mica si usoara si relativ inalta pentru dimensiunile ei... ha? :)
Cum crezi ca mai stai lipit de sosea?
Si pe mine ma deranjeaza suspensiile tari caci imi clantane dintii in gura... dar as prefera decat sa schimb eu suspensiile, sa faca ei toate drumurile perfecte pentru taxele imense ce ni se percep plus pretul de 10 ori mai mare decat in alte tari al unui kilometru de sosea.

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #2 : Mai 15, 2016, 05:34:22 p.m. »
Ma asteptam sa nu pot face nimic la suspensie dar am zis sa incerc.

175 / 195, jante mai mici si presiune mai mica in pneuri ar fi o optiune?

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #3 : Mai 15, 2016, 11:58:06 p.m. »
Faci ca mine... Incerc sa ocolesc cat pot gropile si damburile (si cele mai mici)... la politistii morti aproape opresc masina si trec (sa vezi cum e cand ai tamponul central motor rupt).
In rest... imi cer scuze jucariei de cate ori o bruschez.

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #4 : Mai 16, 2016, 09:40:01 a.m. »
:)) Multumesc pentru sfat. O sa incerc varianta cu rotile si daca se simte o diferenta fata de ce am acum, revin cu un update.

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #5 : Mai 16, 2016, 12:18:24 p.m. »
Pai se simte diferenta -cand te opreste sau cand ai accident  dar si cand trebuie repata cutia de viteze . La schimbarea automata a vitezei , criteriul e turatia motorului inmultita cu un indice de corectie provenit de la senzorul de acceleratie laterala ; cum pe loc drepr si in linie dreapta acel indice e 1 ramane numai turatia .
In plus ,rotile pe fata sunt inguste pt a imprima un caracter subviratoriu deoarece tractiunea spate imprima un caracter supraviratoriu (fuge spatele) .
Pt sporirea confortului poti sa incerci captusirea cu perne a scaunelor si/sau suspensii la scaune (in stilul celor de la masina de spalat) .

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #6 : Mai 16, 2016, 04:58:41 p.m. »
Nu am inteles mare parte din ce ai spus :)  Cum iese din service, o sa incerc faza cu rotile. Multumesc pentru ajutor

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #7 : Mai 16, 2016, 08:43:56 p.m. »
Ok ,o sa devzolt .
`  Pai se simte diferenta -cand te opreste ... cine te opreste? Politia evident si daca constata ca nu ai marimile cauciucurilor inscrise in talon se lasa cu amenda/avertisment si un drum la RAR pt constatarea remedierii - confort sau disconfort?
   ... sau cand ai accident - ... cealalta parte poate sustine ca din cauza dimensiunii anvelopei ai prodos accidentul ,RCA se poate lega de dimensiunile neinscrise in CIV si da ciuciu - Confort sau disconfort ?
   trebuie reparata cutia de viteze ... la marirea rotilor ,cutia de viteze se defecteaza des
   La schimbarea automata a vitezei , criteriul e turatia motorului inmultita cu un indice de corectie provenit de la senzorul de acceleratie laterala ; cum pe loc drept si in linie dreapta acel indicele e 1 ramane numai turatia ... adica calculatorul schimba viteza si forteaza cutia de viteze (in principal) .
   In plus ,rotile pe fata sunt inguste pt a imprima un caracter subviratoriu deoarece tractiunea spate imprima un caracter supraviratoriu (fuge spatele) ... acest aspect trebuie inteles numai dupa acumularea cunostintelor despre sub si supravirare .
   Pt sporirea confortului poti sa incerci captusirea cu perne a scaunelor si/sau suspensii la scaune (in stilul celor de la masina de spalat) ... masinile de spalat au cuvele suspendate .
Sa mai pomenesc de radare - viteza afisata la bord e + 10% (aproximativ) daca creste diametrul rotilor dar se poate reetalona vitezometru (dupa GPS ?).

The following users thanked this post: UzY3L

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
  • Smartfan pana la moarte!
    • failtrafic
Idei pentru confort
« Răspuns #8 : Mai 16, 2016, 08:54:15 p.m. »
În taloanele auto tip nou, nu figurează dimensiunea anvelopelor, deci politia nu are ce zice, sunt doar in CIV,iar in caz de accident tot copie talon dai...deci ;), doar la ITP ai probleme, dar... ;)

Sent from my Lenovo K920 using Tapatalk

Smart Forfour 1.1 - 2005 (cu de toate )
Smart Fortwo  0.6 - 2000
Smart Roadster 0.7 100+ hp-2004

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #9 : Mai 17, 2016, 12:15:41 a.m. »
La ultimul accident a venit inspectorul de asigurari de a fotografiat (cu aparat foto de 12M) rotiile , sigur au vizionat imaginile dupa ; asigurarile cauta orice motiv sa se exonereze de obligatii .
Cand te opreste pe marginea drumului sunt insotiti de ARR iar cu unele stradanii ,cazi la pace . La ITP usor cazi la pace ,ai timp sa te pregatesti .

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #10 : Mai 17, 2016, 01:01:20 a.m. »
Multumesc frumos pentru explicatii. Sunt nou in ale condusului. ForTwo e chiar prima mea masina.

Totusi, in brif-ul ei e specificat ca suporta 3 configuratii de anvelope, cea mai mare fiind 175 fata si 195 spate. Cand o duc la RAR trebuie sa le am montate pe cele mari sau le pot duce pe cele existente si sa le schimb dupa?

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #11 : Mai 17, 2016, 10:26:01 a.m. »
La rar trebuie sa le ai montate pe cele inscrise in brif in intervalul de dimensiuni sa fie cu adancimea canelurii de min 1,5mm ,fara bolfe (umflaturi) pe interior/exterior.

Offline micron

• Senior
« Răspuns #12 : Mai 17, 2016, 11:58:33 a.m. »
Salut...daca ai trei dimensiuni pe brief, atunci trebuie sa ai montat pe auto una din dimensiuni. Pe restul le spui celor de la RAR sa le treaca in cartea de identitate RO. Asa am facut si eu. Bafta

Offline UzY3L

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #13 : Mai 17, 2016, 01:44:25 p.m. »
Ah...m-am uitat mai bine si nu am decat 145/175 pe brif. In manualul ei zice ca suporta 175/195 . Am vreo' sansa sa le pun pe cele mari la RAR sau sunt blocat "legal" la 145/175?? Masina are numere rosii momentan si Miercuri iese din service ca apoi sa o inscriu.

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #14 : Mai 17, 2016, 02:07:09 p.m. »
Referitor la accident motofreee are dreptate. Cei de la asigurari incearca orice portita sa nu te despagubeasca chiar daca nu este din vina ta.
Cunosc situatiile caci cunosc jurist al unei firme de asigurari. Daca nu sunt portite tehnice se iau de portite legale... De exemplu cel care mi-a lovit acum masina de mi-a spart aripa (tot avocat) sustinea ca eu am parcat ilegal (conform unei legi care spune ca nu ai voie sa parchezi pe strazi mai inguste de 6 m). Cum cartierul unde stau eu are toate strazile sub 6 m...  ;)... plus faptul ca am cunostinte pe acolo... s-a trecut cu vederea si am obtinut dauna.
In concluzie... lasa saraca masina in parametrii in care este inscrisa... si perna. Arcurile sub scaun nu stiu cum se imprietenesc cu centurile de siguranta.

Social media

Facebook grup Pagina de like