Autor Subiect: Probleme forfour 1.5 cdi 50 kw  (Citit de 57 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai1981smart

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
Probleme forfour 1.5 cdi 50 kw
« : Decembrie 06, 2017, 11:35:45 p.m. »
Advertisement
Am un smart forfour 1.5 cdi de 50kw, mi sa aprins becul check galben, motorasul si ami taie pedala de acceleratie peste 3000 turatii , si nu mai trage dupa ce trec de 3000, nu tot timpul, opresc motorul si dispare problema.Nu scoate pic de fum, la oprire trepideaza urat motorul, nu da caldura desi apa este la 90 grade dar nu tot timpul, scade si urca de la 70 la 90  grade, partea dreapta da ceva caldura pe partea stanga aer rece :( masina are 270000 in bord

Offline costind2004

• Junior
  • Gen: Bărbat
  • colectionar de smart-uri... 42 451 44 cabrio
Re: Probleme forfour 1.5 cdi 50 kw
« Răspuns #1 : Decembrie 09, 2017, 02:14:29 p.m. »
verifica turbina... sau pune STAR-ul pe ea...asa am patit si eu... nu scoatea fum, nu scadea uleiul... prima data am crezut ca e din cauza motorinei... am alimentat la arad, si pina la munchen am mers cu 100 110km/h... apoi si-a dat drumul... cind m-am intors din germania, cu 160- 170 la ora, am alimentat fara sa-mi dau seama de la aceeasi benzinarie si iar n-a mai mers... magindeam sa dau in judecata petromu... sa fac analiza la combustibil pe la deva iar si-a revenit... si o buna bucata de timp a mers bine apoi a inceput sa mi se aprinda triunghiul, am fost la diversi cu starul, se stingea becul dupa o perioada iar se aprindea... pina am ajuns la un mecanic carea ascultat-o cu stetoscopul... si mi-a zis sa-i repar turbina... dupa un an iar s-a aprins becul si am constatat ca s-a inmuiat un furtun de la turbina si trage aer fals sa zic asa... da vad ca merge fara probleme... deci verifica si furtunele...
« Ultima Modificare: Decembrie 09, 2017, 02:29:04 p.m. de costind2004 »

Social media

Facebook grup Pagina de like