Autor Subiect: Ambreiaj  (Citit de 402 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Simion Botea

• Nou-venit
  • *
  • Gen: Bărbat
Ambreiaj
« : Decembrie 19, 2017, 03:07:13 a.m. »
Salut!! Sunt de curand noul propietar al unui smart fortwo 450, din 2001 cdi, mai precis din semptembrie.
Am o problema, pana acum cateva zile imi aparea pe bord triunghiul galben, dupa stat in trafic, si numai mergea nici inainte si nici inapoi, trebuia sa il opresc vreo 4-5 minute si isi revenea, mergea normal.
Azi insa nu a mai vrut sa-si mai revina deloc, cred k e dus ambreiajul, ma poate ajuta cineva cu unul mai ieftin?
Precizez k locuiesc in Berlin, si as vrea unul nou, dar la un pret mai rezonabil.
Va multumesc, si astept raspunsurile voastre!!

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: Ambreiaj
« Răspuns #1 : Decembrie 19, 2017, 03:33:14 p.m. »
Triungiul respectiv se aprinde din mai multe cauze .
Posibil sa ai apa/umezeala in ZEE .
Decupleaza bateria 10 min si recupleaz-o .

Ce apare pe bord (in casuta unde indica treapta se viteze)? O liniuta sau 3 (o poza ar fi edificatoare) .

Blocul cu relee al motorului defect/apa - controlati daca mocheta e uda dedesubt (se ridica mocheta ) .

Pt apa/umezeala ar e bine sa dati mufele si pinii cu spray contacte auto - de ex You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Simion Botea

• Nou-venit
  • *
« Răspuns #2 : Decembrie 20, 2017, 10:04:29 a.m. »
Dupa vreo 2 minute de functionare, cu cutia in automat, apar trei liniute. I-am scos si borna, tot degeaba! Nici nu pleaca dupa loc, se aude ca si cum ar incerca sa plece dar nu prinde, ceva merge in gol!

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #3 : Decembrie 20, 2017, 07:04:49 p.m. »
MB Star poate diagnostica masina si descoperi care e buba .
Trei lini inseamna defect la sistemul de transmisie .
Trebuie vazut actuatorul de ambreiaj daca lucreaza deoarece prezinta simpome asemanatoare cu un defect clasic Smart .
Pt asta se procedeaza asa : You are not allowed to view links. Register or Login
Pt monitorizarea functionarii actuatorului se foloseste o camera WEB prinsa pe capatul unei scanduri de 1m si un laptop ; daca nu e laptop atunci merge si urmarita inregistrarea de pe telefon/tableta .
Actuatorul se afla sub cutia de viteze in dreptul radiatorului intercooler ,considerand cutia de viteze un cilindru ,radiatorul intercooler se afla deasupra cilindru iar actuatorul dedesubt , exact pe partea cealalta a cilindrului .

Offline Simion Botea

• Nou-venit
  • *
« Răspuns #4 : Decembrie 21, 2017, 02:13:19 a.m. »
Multumesc mult!! O sa ma uit acum p youtube.
Eu credeam k trebuie sa ii schimb ambreiajul!

Social media

Facebook grup Pagina de like