Autor Subiect: Problema usa smart fortwo  (Citit de 55 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Anca.Ciobotea

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
Problema usa smart fortwo
« : Iulie 09, 2018, 10:40:52 a.m. »
Buna ziua, e prima postare asa ca nu ma certati daca nu am postat unde trebuie,de vreo saptamana nu mi se mai deschide usa usa de la sofer la un smart fowtwo din 2001, diesel, stie cineva cum sa ajung la acele cabluri ca se le pot inlocuii ? Un video sau o explicatie . Va multumesc, o zi buna

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: Problema usa smart fortwo
« Răspuns #1 : Iulie 09, 2018, 11:09:34 a.m. »
Trebuie demontat panoul usii .
Inainte se greseaza manerul - poate ajunge si la actuatorul usii si se deblocheaza .
 You are not allowed to view links. Register or Login
MB Star trebuie sa indice un scurt la masa .

Offline Anca.Ciobotea

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #2 : Iulie 09, 2018, 06:15:58 p.m. »
am inteles, doar ca .. usa mea nu se deschide deloc, usa de la sofer, este blocata, nu se deschide deloc deloc, si am fost cu ea la mecanic si recomandarea lui a fost sa cumpar o usa SH si sa o innlocuiesc pe cea pe care o am, dar inainte sa fac asta am zis sa mai cer niste pareri .

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #3 : Iulie 10, 2018, 11:25:59 a.m. »
Enuntarea problemei trebuie sa fie complecta si corecta .
Altfel e inducere in eroare - adica inteleg ca mai poate fi vorba si de alta de o usa ("usa mea ,usa de la sofer "-  nu e strict si obligatoriu ca detinatorul sa fie si sofer si apoi in cazul de fata e interesant decat starea tehnica a masinii) precum si de faptul ca o usa nu se deschide nici de la inerior ,nici de la exterior.
Daca nu se deschide de la exterior se procedeaza inr-un fel ,daca nu se deschide de la interior ,procedura e diferita .
Ce anume a verificat mecanicul de a ajuns la concluzia ca trebuie inlocuita toata usa - posibil sa fie un fir intrerupt , posibil sa fie o problema soft ,posibil sa fie actuatorul defect.  Mecanicul e specializat pe smart ? Trebuie pus MB Star .
O usa cuprinde mecanismul de actionare geam , zavor electromecanic cu maner si intrerupator rotativ , cablajul respectiv si butonul pt geam . Eliminand geamul&Co. ramane zavorul ,intrerupatorul respectiv si CABLAJUL .
Cele mai dese defecte sunt: ruperea manerului/cablului si intreruperea cablajului . Mai rar o ia electronica pe aratura dar o ia .

Offline costind2004

• Junior
  • colectionar de smart-uri... 42 451 44 cabrio
« Răspuns #4 : Iulie 13, 2018, 08:56:13 a.m. »
nu trebuie sa cumperi usa... daca nu se deschide de la maner ext. s-a rupt un cablu micut... daca nu se deschide de la interior, s-a rupt cablu de la interior... sau alte mici probleme... daca esti din bucuresti suna-ma la 0722 168 168. am cabluri si chef de demontat, din cand in cand...

Offline costind2004

• Junior
  • colectionar de smart-uri... 42 451 44 cabrio
« Răspuns #5 : Iulie 15, 2018, 03:16:30 p.m. »
super... ai postat, ti s-a raspuns si dusa-i fost... e a suta oara cind ma ofer sa ajut si nu mai dati nci-un semn... aveti macar bunul simt sa reveniti si sa specificati daca v-ati rezolvat problema, sa nu mai pierdem vremea  sau lasati macar un nr de telefon si orasul din care  sunteti...

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #6 : Iulie 17, 2018, 01:37:56 a.m. »
Orice zici apare si da cu tifla ca ... (motive) .
Asta cu bunul simt am intalnit-o si eu ,ca dupa ce te vezi cu saci in caruta ce mai conteaza .Spirit balcanic ,adica ce sa mai punem indicatoare pe drum ca noi stim unde duc. fapta asta suna cam asa: dai incolo pe fraieri aia care nu au altceva de facut decat sa ma ajute pe mine .

Offline CHRYS

• Incepator
  • **
  • Nou venit
« Răspuns #7 : Iulie 18, 2018, 01:28:40 a.m. »
Ah, .....femeile astea.....nerecunoscatoare >:(

Social media

Facebook grup Pagina de like