Autor Subiect: Masina care te face cu nervii!!!  (Citit de 1261 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline freeman

• Junior
  • just registered
Re: Masina care te face cu nervii!!!
« Răspuns #30 : Martie 01, 2019, 10:33:23 a.m. »
Ma gandesc sa o dau jos. Daca am nevoie sa pun iarasi (ca arata mai bine cu folie) o sa apelez la ajutorul tau. Mersi.

Online CHRYS

• Incepator
  • **
  • Gen: Bărbat
  • Nou venit
« Răspuns #31 : Martie 01, 2019, 10:47:01 p.m. »
Cu placere te ajut daca ai nevoie.
De preferat daca doresti sa pui folie ar fi bine din cea autorizata cu acte in regula chiar daca nuanta este foarte deschisa asa am si eu pe toate masinile. Cea inchisa la nuanta este mai frumoasa dar rist sa iti ia talonul oricare politai care te-ar putea opri. M-am referit doar la geamurile laterale fata. Pe restul de geamuri (laterale spate si spate) poti avea cea mai inchisa fara probleme.
M-am ocupat in trecut de geamuri fumurii metalizare si folie, am avut cele mai inchise la nuanta geamuri posibile, chiar inclusiv si parbrizul, dar de, vremurile s-au schimbat , au venit alte legi, asa ca am fost si eu nevoit sa ma conformez.....
De dat jos folia te descurci ? Te poate ajuta un pistol de aer cald si rabdare.

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #32 : Martie 01, 2019, 11:00:03 p.m. »
Ma descurc fara probleme. Am colantat destule masini. Meseria...

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #33 : Martie 09, 2019, 11:06:41 a.m. »
Presimt ca o sa fie acum... MASINILE... care ma fac cu nervii. Glumeam.
Am doi copii.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #34 : Martie 14, 2019, 09:07:34 p.m. »
Dupa cum spuneam... cred ca am cobit.
Plec ieri la Bucuresti. Pana la Ploiesti totul ok. La un moment dat simt ca nu mai trage, 80 maxim, pedala la podea, tura, trecea in a 5-a  cu turatie mica si iar revenea in inferioara cu turatie mare. La Podigrafu (de fapt unde am si lasat-o la un prieten in curte) abia atingea 60. Noroc ca mi-a dat un Xantia sa ajung la Bucuresti si de acolo inapoi la Brasov cu trenul.
Nu mai stiu ce sa zic si ce sa fac.
Intrebare: service recomandat in Bucuresti pentru Smart?

Online CHRYS

• Incepator
  • **
  • Nou venit
« Răspuns #35 : Martie 15, 2019, 12:41:32 a.m. »
Te referi la cea noua ? Aceea te-a lasat in drum ?
Daca este asa , din pacate chiar cred ca esti ghinionist...........

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #36 : Martie 15, 2019, 09:12:21 a.m. »
Ghinion .
Service in Bucuresti de recomanadat nu stiu dar Oacky te poate ajuta . Am auzit lucruri rele despre un anumit service (CASA lu'peste prajit ca nu-mi amintesc numele complect) dar pot fi nemultumiri ale unora care se asteptau la ceva si a fot cumva altcumva ; un lucru e cert ,practica tarife extra .Pe altii nu pot sa-i recomand deoarece din discutiile avute nu au capacitatea de a fi un bun mecanic  degeaba e serviceul cu dotari extra ca daca nu e cine sa le folosasca ...

Ca defect se pare ca e presiunea de supralimentare . Un furtun spart ,intercoolerul ,supapa EGR ,turbina ,furtunas spart la MAP ,un injector sau mai multe ,o bujie rupta ,etc pe partea mecanica si pe partea electrica probleme de conectica ,EDG/SAM pizdit , cablarai ,etc . Pe PNV atat pot spune daca nu am vazut .
Retine ca se poate sa fie un furtun spart sau un colier destrans (pe unde sufla) -chesti de 2 lei ;de asemenea radiatorul intercooler spart ,EGR dus sau bujie rupta (la care trebuie data chiuloasa jos) -sute?

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #37 : Martie 15, 2019, 09:45:12 a.m. »
Ideea era ca nu am cum sa merg sa stau pe acolo prea mult sa vad eu si l-as fi bagat intr-un service sa ma pot intoarce cu el acasa pe roti nu platforma. Poate o sa plec intr-un weekend de dimineata.
Naiba stie.

Online CHRYS

• Incepator
  • **
  • Nou venit
« Răspuns #38 : Martie 15, 2019, 11:53:34 a.m. »
Pana la urma este vorba de cea noua ?

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #39 : Martie 15, 2019, 01:23:43 p.m. »
Conteaza prea putin pt ca amandoua sunt cumparate din Romania .
Intretinerea poate fi super , piesele de schimb lasa de dorit - de exemplu aripa fata- degeaba ii spui la client sa cumpere aripa din dezmembrari cu logo Smart pe ea ca vrea aripa noua si ieftina ,adica facuta pe undeva nu se stie unde ;aceea nu potriveste la fix dar se intinde fiind din plastic si intr-un an se crapa sub oglinda (daca e pe fata) sau pe la mijlocul rotii (daca e pe spate ) . Pana in 2016 mai gaseai aripi OEM la culoare dar erau 700 lei iar AM nevopsite erau 370 si toti au ales aia AM . Degeaba o recomandai OEM ca erai om rau asa ca ramane cum zice clientul si daca greseste  ca asa-i viata si mecanicul are de lucru peste cateva luni si vopsitorii .

Online CHRYS

• Incepator
  • **
  • Nou venit
« Răspuns #40 : Martie 15, 2019, 01:59:36 p.m. »
Inteleg calitatea superioara a pieselor originale in comparatie cu cele "facute pe vapor".
Intrebam in sensul in care colegul nostru sa fie chiar asa de ghinionist ca si masina nou cumparata sa ii creeze asa probleme ?
Eu personal inca sunt multumit de cea pe care o am si sper sa fiu si in continuare.  ;)

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #41 : Martie 15, 2019, 04:47:55 p.m. »
Cea noua e cu pricina. Adusa din Pitesti... mers ok. Tinuta in fata casei pana la inmatriculare. Inmatriculata si un drum la munca inainte de a pleca la Bucuresti. Bucuresti si crapat.

Online CHRYS

• Incepator
  • **
  • Nou venit
« Răspuns #42 : Martie 15, 2019, 09:27:17 p.m. »
Imi pare rau sa aud asta.  :'(

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #43 : Martie 16, 2019, 03:14:40 p.m. »
Nasol .

Mai gasesti si piese originale de la un producator de renume dar si acelea sunt piese de buget sau din loturi care cad la QC . Si e un fapt recunoscut ca piesele AM nu se ridica la nivelul celor OEM daramite la cele OE ...  cumulate toate aspectele rezulta o componenta la 50% calitate decat cea cu care a venit masina din fabrica - asta pt orice marca de masina .

Offline freeman

• Junior
  • just registered
« Răspuns #44 : Martie 17, 2019, 10:39:52 p.m. »
Din fericire prietenul la care am lasat masina este mecanic. S-a uitat la ea si a gasit filtrul de aer imbacsit integral si fara capac plus o gaura in toba care scotea fumul exact in filtru.
Am uitat sa mentionez ca masina nu avea capac la cutia filtrului pentru ca era facuta o improvizatie pentru filtru conic sport.

Social media

Facebook grup Pagina de like