Autor Subiect: Cupola!  (Citit de 62 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Holmanu

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
Cupola!
« : Octombrie 06, 2019, 07:55:23 p.m. »
Salutare!
Cred ca toate smart urile forfour au cupola panoramic, cum e și al meu. Sa spunem ca e ceva frumos dar anii își spun cuvântul.
O rezolvare pentru cupola exfoliata? Se poate curata și folia?
Țin sa precizez ca doar jumătatea din față, cea din spate e intacta.
Mulțumesc!

Offline ct23gan

• Incepator
  • **
  • just registered
Re: Cupola!
« Răspuns #1 : Octombrie 06, 2019, 09:15:21 p.m. »
Nu toate au, in general doar Passion-urile.  Echiparea Pure si Pulse vin cu plafon solid, din material compozit, daca nu a fost ales optional panoramicul sau trapa.

Panoramicele au partea din fata din policarbonat. Spatele e din sticla, de asta nu are probleme.

Incearca la cei care polisheaza faruri. Fiind acelasi material, aceeasi tehnica si materiale functioneaza. Apoi trebuie lacuita sau foliata, ca si la faruri.

Offline Holmanu

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #2 : Octombrie 07, 2019, 10:00:56 a.m. »
Mulțumesc!
Am remarcat ca și farurile se fac urate, o sa apelez la un polish. După poate găsesc o folie de calitate pentru cupola, pentru ca eu unul, vara simt ca am un cuptor deasupra capului :))

Offline ct23gan

• Incepator
  • **
  • just registered
« Răspuns #3 : Octombrie 07, 2019, 11:40:16 a.m. »
Eu am mai pus 2 parasolare din alea generice pt geamurile spate, din supermarket sandwich intre perdeluta ei si panaramic. Dar era masina luata pt piese, am mers doar o luna cu ea. Pe masina de toate zilele am plafon solid.

Prima data cand am mers cu una, am facut insolatie. Cred ca nu e prea bine tratat UV din fabrica, de asta se si degradeaza asa puternic.

Offline CHRYS

• Incepator
  • **
  • Gen: Bărbat
  • Nou venit
« Răspuns #4 : Octombrie 11, 2019, 09:32:04 p.m. »
Eu pe fortwo am tot acoperis din sticla, aceeasi problema, vara caldura excesiva, efect de sera. Pe partea din fata este acea folie originala care cred ca are rol de a proteja sticla de eventualele pietre care pot veni din partea din fata. Pentru a diminua pe cat posibil caldura , pe partea centrala unde sticla este transparenta am pus folie pentru geamuri din interior cat se poate de inchisa, iar pe restul tavanului (pe stica) am aplicat din exterior autocolant negru pentru a opri intrarea luminii. Cat de cat a mai estompat din razele soarelui , dar tot foarte cald este. Din pacate acel autocolant dupa doua veri a inceput sa cam crape datorita uscarii foliei si a efectului de dilatare/contractare al geamului. Oricum este mai bine decat cu geamul complet transparent !

Offline Songokul

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #5 : Octombrie 12, 2019, 09:40:04 p.m. »
Salut, eu am o problema in sensul ca imi intra apa pe la plafonul panoramic posterior. Intre cel din fata si cel din spate este un rost cu niste garnituri, banuiesc ca timpul si-a spus cuvantul. A mai intalnit cineva aceasta problema? Si daca da cum ati rezolvat-o? Eu ma gandesc sa sigilez rosturile pe exterior cu un sigilant rezistent la dilatare/ contractare si pentru exterior. Efectiv sa umplu rostul pana la fata plafoanelor de sticla.

Social media

Facebook grup Pagina de like