Autor Subiect: Schimbare fata Smart 42:D  (Citit de 2337 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tzantzone

• Vizitator
Schimbare fata Smart 42:D
« : Iulie 15, 2009, 01:49:47 a.m. »
Poate ca exista deja link-uri mai bune care explica dar eu m-am lovit de aceasta problema si zic sa dau o mana de ajutor.(recunosc ca am ajuns la schimbarea aceasta dupa ce am lovit un caine langa bucuresti la 60 la ora si mi-a spart bara fata si aripa stanga rau de tot, precum si scuturile).

In primul rand se ia un set de imbusuri si o surubelnita cu capete care se schimba, un set de capete cu stea.

Operatiuni de dezmembrare:
1. In dreptul fiecarei usi se afla cate 4 suruburi care sustin aripile, se desfac toate.
2. Putin mai sus este un surub de plastic care sustine aparatoarea de plastic(este un triunghi de plastic surubul fiind de aceeasi parte cu cele din usa),se desface si se trage afara tringhiul. Aveti grija la surub deoarece are filetul din plastic si poate fi usor distrus, deci putina atentie e binevenita, de asemenea in partea stanga aveti grija deoarece este si antena de radio si se scoate mai greu.
3. Dupa scoaterea triunghiurilor de plastic va iesi la iveala cate un surub pe fiecare parte pe care il vom desface.
4. In dreptul aparatorii pentru noroi mai este cate un surub pe fiecare parte care prinde aparatoarea si care trebuie desfacut pentru a indeparta bara, acesta poate sa nu existe depinde de modelul de masina.
5. Dupa cei 4 pasi am indepartata toate elementele de sustinere de langa usa, acum vom demonta grila din fata.Cu o surubelnita lunga si ingusta se forteaza putin si pe rande cele 7 puncte de prindere ale grilei si se trage in exterior. Trebuie sa avem mare grija deoarece sunt sensibile punctele de prindere si se pot rupe usor. Eu recomand sa scoateti prima data partile de jos fara a trage de tot afara grila, apoi sa le incercati pe cele de sus. Nu trebuie actionat si prea tare nici prea incet.
6. Dupa indepartarea grilei vom vedea 2 sisteme de prindere in forma de U cu cate un surub in mijloc. Se desfac suruburile din mijloc, celelalte doua de pe margini fiind pentru sustinerea suportului pe bara nu pentru sustinerea barei pe masina.
7. Mai exista sub bara trei clipsuri care se desfac cu mana pentru ca bara sa se detaseze complet.
Dupa desfacerea tuturor suruburilor bara impreuna cu aripile ar trebui sa se traga incet de pe masina.Ar fi indicat sa aveti un ajutor deoarece iese putin mai greu de langa usi ea fiind din plastic si dupa ce se desfac suruburile are tendinta sa se plimbe unde doreste.Este posibil sa miscati putin mai mult de bara deoarece poate fi mai fixa din cauza depunerilor de mizerie.

Pentru montarea ei se reiau operatiunile in sens invers. Este bine sa puneti suruburile separat pentru fiecare parte si sa le puneti intr-o cutiuta sau ceva sa nu le pierdeti.

Tzantzone

• Vizitator
Re: Schimbare fata Smart 42:D
« Răspuns #1 : Iulie 15, 2009, 02:34:21 a.m. »
alte poze
« Ultima Modificare: Iulie 15, 2009, 02:58:16 a.m. de Tzantzone »

Tzantzone

• Vizitator
« Răspuns #2 : Iulie 15, 2009, 02:35:59 a.m. »
inca

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #3 : Iulie 15, 2009, 11:27:53 a.m. »
Marfa "how to" multumim pentru ca ai avut rabdare sa pozezi si mai ales sa explici.

Asteptam pe viitor si alte asemenea posturi.
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
« Răspuns #4 : Iulie 15, 2009, 11:54:26 a.m. »
de unde ai luat masca pe care ai inlocuit-o??
cat ai dat pe ea?

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #5 : Iulie 15, 2009, 09:45:27 p.m. »
Imi pare rau pentru evenimentul cu catelul ...si eu am luat unul cu 80 km/h tot pe partea stanga ....ar trebui sa facem C.S.C.L.C.P.S.C.S.P.P.S (clubul smartistilor care lovesc catei pe strada cu smartul pe partea stanga)

Tzantzone

• Vizitator
« Răspuns #6 : Iulie 21, 2009, 02:15:20 p.m. »
toata fata am gasit-o la Valcea la dezmembrari, a costat toata 9 milioane(2 aripi, centrul, 2 proiectoare de ceata, si bara in care intra, cea din mijloc mica, si am mai luat in banii astia si amortizoarele de la geamul spate si cele 2 compartimente din spate,cele cu usita).Fata e putin zgariata, si de la transport dar si de la ea, dar nu e sparta deci se poate vopsi daca se vrea, eu unu am optat sa o las asa din lipsa banilor.

Mai sunt acolo piese pentru smart, cel de care am luat eu fata care e doar partea din fata:D, si unu gri care e complet la caroserie fara zgarieturi,de asemenea au si motoarele de la ele dezmembrate, de pe unu mi-am luat eu un electromotor.

Daca e sa mai am drum pe la valcea si sunt doritori o sa anunt dinainte ca sa vad daca vrea cineva ceva.:D.

O sa postez cum se inlocuiesc si compartimentele din spate si amortizoarele pentru geam cand o sa am mai mult timp.

Offline deea

• Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Femeie
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #7 : Iulie 22, 2009, 06:59:20 p.m. »
Ne poti ajuta cu un nr de telefon al persoanei de la Valcea?
I Don't Suffer From Insanity, I Enjoy Every Minute of It!!!

Social media

Facebook grup Pagina de like