Autor Subiect: Vreau sa cumpar un smart, m-ar ajuta pareri  (Citit de 26867 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sby.ro

• Vizitator
Vreau sa cumpar un smart, m-ar ajuta pareri
« : Martie 30, 2010, 09:02:32 a.m. »
Salutare la toata lumea!

E primul meu post dar cu siguranta nu si ultimul :)

Peste cateva zile plec in Germania sa imi cumpar un Smart ca a doua masina de oras. M-am oprit la un Smart pe care l-am gasit in Essen, are cam tot ce imi doresc arata foarte foarte bine dar vreau sa intreb posesori de smart daca ar trebuii sa ma uit dupa ceva anume.

Cateva detalii despre ce am gasit.

Smart ForTwo din 2002 (08/2002) varianta facelift, benzina de 55 cp. Km: 100.000 (carte service la zi - 1 singur proprietar in germania ).

Este varianta Passion si are urmatoarele optiuni:

-ABS
-geamuri electrice
-ceas + turometru
-Smart sound package (tweeter pe bord, HU: Grundig + magazie cd)
-Jante aliaj
-scaune full piele (impecabile)
-incalzire in scaune
-plafon panoramic
-cutie automata cu softouch (parca asa ii zice)
-proiectoare ceata
-Aer conditionat
-servo directie

cam astea sunt in mare, masina este neagra cu argintiu si arata impecabil interior exterior. Ce parere aveti de numarul de km, ar trebuii sa ma astept la ceva problema? Dealerul da garantie 1 an la motor si cutie dar doar pe teritoriul germaniei, deci nu prea am garantie.

Dealerul mi-a garantat verbal ca masina nu are nici cea mai mica problema tehnica/optica. Ce ar putea pica la masina ? cat m-ar costa o reparatie capitala la motor ? Am citit pe diverse forumuri de pe afara ca la 100.000 se reface motorul, voi ce stiti ?

Am vazut ca sunt 2 variante de motorizari pe benzina acesta de 55cp si unul de 65 sau 61, e alt motor sau e o chestiune de software ?

Va multumesc anticipat!

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
Re: Vreau sa cumpar un smart, m-ar ajuta pareri
« Răspuns #1 : Martie 30, 2010, 09:46:01 a.m. »
Cele pe benzina sunt cu motoare de 600cc si 700 cc, iar faza ca pica la nu stiu cati km dupa parerea mea tine de om..
Eu am vazut masini si pe benzina care intretinute si mers corect ajung la 200k ..intradevar motorina este mai slaba ca putere dar are o longevitate mai mare...

Eu zic ca daca este buna si mi se pare ff ok masinuta iti recomand pe cea mai puternica deoarece sunt mai sprintene si am personal mi se par mai serios facute...
Turbinele sunt mici si intradevar pica dar daca mergi frumos cu ea eu zic ca o sa te tina mult timp...

Sper sa scrie si ceilalti colegi care au 42 si iti vor da sfaturi...
« Ultima Modificare: Martie 30, 2010, 10:04:12 a.m. de Alex »
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #2 : Martie 30, 2010, 10:07:52 a.m. »
Motoarele de 600cc s-au dovedit a fi cele mai firave pana acum. Daca poti, incearca sa gasesti una de 700cc, astea ar fi mai trainice. Dieselurile sunt de 800cc. In functie de starea tehnica, 42-urile consuma mai putin (4-5%) sau mai mult (7-8%) in oras.

andrei_emil

• Vizitator
« Răspuns #3 : Martie 30, 2010, 11:20:41 a.m. »
Nu ne-ai spus la ce bani este. In mod normal, mai mult de 4000 de euro n-ar trebui sa fie.
Ideal ar fi sa gasesti o masinuta pana in 50-60.000 km, atunci nu iti mai faci probleme deloc. Eu am la 4-2 (benzina, 1999, 40kW) aproape 92.000 si merge la fel, nu am observat nimic special. Iar la motor nu am schimbat absolut nimic.
Este foarte bine ca ai scaune incalzite, conteaza enorm la Smart. Plafonul panoramic este iarasi o placere.
Este bine ca te-ai orientat catre benzina, motorina este puturoasa rau. La consum totusi este diferenta. Benzinarul meu ia in oras 7-7,5%, iar in afara 5-5,3%. Dar pt mine nu conteaza asa mult consumul.
In rest ai tot ce-i trebuie, vad ca ai si servodirectie, ceea ce este un plus atunci cand o parchezi.
Bafta!
:)
« Ultima Modificare: Martie 30, 2010, 11:36:39 a.m. de andrei_emil »

smart007

• Vizitator
« Răspuns #4 : Martie 30, 2010, 02:15:10 p.m. »
eu am 132000 km si merge ceas tot adusa din germania.ln rest doar consumabile... un termostat, becuri,BRAKE LIGHT SWITCH ,ulei, filtre...cum spuneam consumabile.daca mergi cinstit cu ea si ai grija de motor fii fara grija, in rest multe sunt povesti sau intamplari nefericite. bafta!

sby.ro

• Vizitator
« Răspuns #5 : Martie 30, 2010, 02:56:22 p.m. »
Va multumesc mult pentu informatii, nici nu stiu ce sa fac, dealerul imi tine masina pana martea viitoare cand ajung eu in germania. Acum cautam varianta de 61cp sa vad ce mai gasesc.  Ideea este ca nu vreau sa am probleme cu motorul, asta ma intereseaza cel mai mult.

sby.ro

• Vizitator
« Răspuns #6 : Martie 30, 2010, 03:04:05 p.m. »
@smart007: ai smart de 55cp sau 61 ?

bbc2bbc

• Vizitator
« Răspuns #7 : Martie 30, 2010, 03:09:43 p.m. »
Mai e acum si partea cu bulanul.....:)))....am auzit la variante de nu tiu ce sa mai cred.....eu personal am un 600CC din 2001 care l-am luat la 87000 km si acum am 120000....mers 95% Bucuresti si nu am schimbat decat consumabile.....si pot spune ca nu sunt cel mai bun prieten al masinii..cand am nevoi o calc...nu stau la discutii...nu am nici turometru sa vad unde ar trebui sa taie injectia ...pt ca am observat ca nu prea o taie....si nici nu schimba el singur....am un prieten care deja la 50000 a inceput sa aiba probleme...conteaza si cine a condus masina acei km inainte sa o cumperi tu....acum fac referire numai la motor...nu la piese de articulatie pentru ca daca o iei din germania acolo nu se pune problema de asa ceva

sby.ro

• Vizitator
« Răspuns #8 : Martie 30, 2010, 03:18:06 p.m. »
@bbc2bbc: ma intereseaza motorul si cutie sa fie OK, adica sa nu pice la xxx km. Sunt total de acord cu tine la chestiunea bulanului :)  Dealerul ofera garantie 1 an daca se vinde in germania pentru motor si cutie, tind sa cred ca nu da degeaba garantia asta si ca masina e ok. Dupa cum am zis si mai sus, acum caut sa vad ce gasesc de 61cp cu dotari similare.

Sa inteleg ca varianta "Passion" e cea mai ok ?

multumesc din nou tuturor pentru ajutor/sfaturi/pareri. Cei care inca nu au postat si posed un smart fortwo fie de 51/61 sa imi zica ce parere au.

Offline ambrozie

• Nou-venit
  • *
  • Gen: Bărbat
« Răspuns #9 : Martie 30, 2010, 05:09:27 p.m. »
Eu iti recomand dupa 2003 benzina si motorina dupa 2001, restul tine numai de noroc. Personal nu am vazut motor de 600 peste 130 mii km care sa nu manance ulei, diesel mult peste 200 mii km.
Poti gasi si Pulse cu multe optionale, pentru ca majoritatea promotiilor s-au facut pe dotarea asta. Passion era dotarea standard cu cele mai multe pe ea, dar dupa 2003 passion nu are in standard ceasuri pe bord, dar are ac etc.

Iti recomand urmatoarele optionale, clar tweetere, scaune incalzite, si cutie automata, plafon de sticla daca ai noroc sa gasesti cu trapa, padele, servo directie (nu exista decat la auto dupa 2003)

Bafta

smart007

• Vizitator
« Răspuns #10 : Martie 30, 2010, 09:32:34 p.m. »
eu am motorul de 61cp din 2001 pulse ulei consuma toate...acum depinde si cat. a mea cam 150ml la mia de km dar am avut si ulei subtire pe timp de iarna 5w30,iar neamtul a pus numai 10w40 (scrie in cartea service)

sby.ro

• Vizitator
« Răspuns #11 : Martie 31, 2010, 09:10:06 a.m. »
Caut caut si iar caut variante de 61cp. Am tot gasit dar nu cu acelasi dotari ca prima de 54. Ma intereseaza sa stiu daca am posibilitatea sa montez eu ulterior ceas, turometru si proiectoare. Voi ce stiti ?

merci inca odata!

andrei_emil

• Vizitator
« Răspuns #12 : Martie 31, 2010, 09:53:33 a.m. »
Bineinteles, ai aceasta posibilitate.
Totusi, nu inteleg de ce insisti sa ai 61 CP, diferenta de 7 CP este foarte mica. Daca vrei intr-adevar multi CP, ia-ti Brabus cu 75, e deja altceva.
Mergi cu incredere pe 54 CP, se infige bine, n-ai probleme.

sby.ro

• Vizitator
« Răspuns #13 : Martie 31, 2010, 10:27:07 a.m. »
@andrei_emil: pai din spusele colegiilor de forum varianta de 61cp are motorul mai fiabil, parca asa am inteles de la colegul Alex. Nu ma intereseaza puterea chiar deloc, dupa cum am zis, iau Smart ca sa imi fie mai comod in oras, pentru iesit am 330cp si 650Nm :)

Am zis ca inainte sa cumpar masina sa intreb posesori de Smart ce si cum. Cel de 54 de cp imi place foarte mult iar daca nu gasesc azi o alta varianta raman la aia. Dealerul ma asteapta sa o ridic pana pe 7 aprilie, eu maine plec in Germania, sper doar sa am noroc si a nu am probleme cu masina respectiva.

andrei_emil

• Vizitator
« Răspuns #14 : Martie 31, 2010, 02:09:10 p.m. »
Atunci eu iti urez multa bafta, drum bun si sa ne tii la curent cu achizitia. :)

Social media

Facebook grup Pagina de like