Autor Subiect: Steering Angle Sensor  (Citit de 9219 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dino

• Incepator
  • **
  • Gen: Bărbat
Steering Angle Sensor
« : Iunie 02, 2010, 03:53:14 p.m. »
Buna ziua,
La un moment dat mi s-au aprins in bord martorii de ABS si ESP. Cum eram patit am fost la casa auto unde am schimbat prin februarie senzorul de la pedala de frana. Astazi insa diagnosticul a fost mult mai grav si anume senzorul de pe volan care citeste pozitia acestuia fata de "ora12" denumit Steering Angle Sensor. Problema este ca din ce au spus nu se poate schimba separat ci cu tot cu volan la un pret de "numai" 1000Euro fara manopera. Este adevarat adica nu se poate schimba senzorul separat? Am fost si la Augsburg si pe calculator le-a aprut aceeasi eroare senzor unghi directie c11b9 insa nu stiuau daca se poate schimba separat sau doar cu tot volanul si au trimis mail in Jermania sa afle ce si cum. A mai patit cineva asa ceva sau unde sa ma mai duc pentru verificari sau poate a mai schimbat cineva acest senzor.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
Re: Steering Angle Sensor
« Răspuns #1 : Iunie 02, 2010, 10:33:31 p.m. »
ai scos volanul?
daca da, atunci ei trebuie sa-l ajusteze cu softul.(realiniere)
acum nu mai ai esp si abs.
ai grija.
gasesti la sh.
si pe urma ei trebuie sa-l sincronizeze din soft.

Problema este daca ei chiar stiu sa faca asta
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #2 : Iunie 03, 2010, 08:50:30 a.m. »
Multumesc pentru raspuns. Nu,  nu am scos volanul martorii au aparut din senin cand stateam la semafor. Si bine inteles s-au sistat si sistemele de siguranta (si drive hill assist). Puteti sa-mi recomndati unde sa caut SH. Nu m-as incumeta pe okazii sau altele de genul asta as vrea sa testez daca se poate.
PS1: In programul de la Mercedes WIS/EPC piesa este tratata separat insa la partea de reparatii spune ca din motive de siguranta nu se recomanda a se umbla la componentele interne ale volanului ci se recomanda inlocuirea acestuia. Asta inseamna ca chiar nu voi putea comanda nicaieri separat aceasta piesa?
PS2: Astazi am sa scot borna de la baterie sa vad ce se intampla. Ma intreb ce se intampla daca scot siguranta de la ESP din panoul de sigurante? Oare revine ABS?
Multumiri anticipate si scuze pentru lungimea postului.

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #3 : Iunie 08, 2010, 03:21:33 p.m. »
Pana aucm se pare ca nu am gasit o rezovare mai ieftina a problemei decat cea cu inlocuirea volanului. Acolo unde am sunat eu pentru SH raspunsul a fost ca piesele din dezmembrari sunt cu preponderenta pentru modelul pana in 2003 si deci nu am sanse sa gasesc ceva bun si pentru mine. Ce sfaturi aveti pentru mine? Multumiri anticipate.

hanliviu

• Vizitator
« Răspuns #4 : Iunie 08, 2010, 03:48:27 p.m. »
salut. eu am avut o tentativa nereusita sa imi  schimb singur volanul si am avut aceasi problema, dr cei de la augsburg mi-au realiniat volaul si acum totul este perfect

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #5 : Iunie 10, 2010, 12:57:25 a.m. »
La mine problema nu este de alinere sau realiniere a senzorului ci ca senzorul este mort :-[

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #6 : Iunie 17, 2010, 08:32:43 a.m. »
Buna ziua,
Imi mai incerc norocul inca o data la voi. Ca sa nu arunc banii pe volan (aprox. 900 Euro) ma intreb daca este cineva dintre dvs atat de dragut sa-mi impruimute si mie volanul 1 ora (contra cost bine inteles) sa vad daca montat pe masina mea si recalibrat dispar martorii de ABS si ESP aprinsi in bord. stiu ca rugamintea mea ar putea irita pe multa lume dar din disperare am fost nevoit sa incerc si aceasta varianta. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #7 : Iunie 17, 2010, 10:28:40 p.m. »
il putem scoate sa vedem ce-i inauntru.
am vazut desfacut la Bogdan cand i-am schimbat volanul.
dar nu mi-a trecut princap sa ma uit bine la integratele alea (daca sunt ordinare sau procesor)
oricum numai ai ce pierde

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #8 : Iunie 18, 2010, 08:48:43 p.m. »
Buna seara,
De scos l-am scos, am vazut ce este inauntru, l-am montat la loc si asta a fost tot. Tot ce doresc este daca se poate sa confirm sau sa infirm cauza. Adica sa pun un alt volan, sa realiniez senzorul si sa vad daca se sting martorii ABS si ESP. Daca se sting atunci e clar volanul. Daca INSA NU SE STING inseamna ca e din alta parte si nu mai trebuie sa cumpar la dracu volan (nou ca la SH nu am gasit pentru modelul de dupa martie 2003)
Toate cele bune.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #9 : Iunie 18, 2010, 11:04:25 p.m. »
tie cu tia cazut?
pur si simplu?
ar trebui verificata electronica din volan daca se alimenteaza.
daca face contact clemele cu volanul
etc

Offline focsa_daniel

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti, Romania ( de unde se da ora exacta ! )
« Răspuns #10 : Iunie 19, 2010, 09:53:33 p.m. »
Aici as putea interveni si eu insa nu stiu cu ce... Mie INCA nu-mi merge claxonul si banuiesc volanul. Am vrut sa-l  demontez dar trebuia un imbus mai mare. Am renuntat cand am gasit o poza cu toata electronica din interiorul volanului...

Daca nu mai ai ce pierde la volan, dupa ce il schimbi....hai sa vdm cum si de ce claxoneaza...

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #11 : Iunie 20, 2010, 12:51:40 p.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
Aici as putea interveni si eu insa nu stiu cu ce... Mie INCA nu-mi merge claxonul si banuiesc volanul. Am vrut sa-l  demontez dar trebuia un imbus mai mare. Am renuntat cand am gasit o poza cu toata electronica din interiorul volanului...

Daca nu mai ai ce pierde la volan, dupa ce il schimbi....hai sa vdm cum si de ce claxoneaza...

volanul are pe spate niste cercuri concentrice din cupru(alea sunt pt contactele interioare).

intre volan si masina sunt 2 mufe care intra in volan.
in spatele lui , partea care intra mufa este independenta de partea cu cercurile.
pe acea parte sunt niste lamele in forma de S care apasa pe cercurile alea.
acolo poate fi cauza (s-au murdarit)

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #12 : Iunie 20, 2010, 12:52:37 p.m. »
normal ar trebui sa dai cu un spray de contacte.
dar conditia este : CU BATERIA SCOASA !!!!
ca sa nu faci vreun scurt cu altceva

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #13 : Iunie 20, 2010, 10:07:41 p.m. »
Odata cu scoaterea volanului de pe coloana de directie am verificat dac exista 'link" intre mufele care intra in volan si cele care ajung in SAM si exista corespondenta dpdv electric deci am eliminat posibilitatea ca sa fie cimva fire intrerupte. Ce am constata insa este ca atunci cand franez in SAM se aude cum intra niste relee in functiune care "pacane" pana cand masina ajunge la viteza 0-5 km/h. Satu si ma intreb daca nu cumva nefunctionarea senzorului din volan nu poate fi inhibata de un defect al senzorilor de ABS de la roti. Vorbesc cumva prostii? Mai mult nu am reusit pe siteul polonez "allegro" sa gasesc volan sau nu stiu eu cum sa caut. Riscul de a cumpara un volan SH si sa nu functioneze este destul de mare insa fata de pretul "oferit de unul nou de Casa Auto.......Spuneati undeva mai sus ca cineva a schibat un volan. Care au fost motivele sau mai exista piesa schimbata? Nu de alta dar ar fi tentat sa-l "inchiriez" sa vad in ce masura este defect acesl senzor din interior. Poate ma puteti ajuta intr-un fel.....
Toate cele bune.

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #14 : Iunie 21, 2010, 12:02:41 a.m. »
La tine este stricata spira volanului, si ca urmare iti recomand sa iti cumperi o spira de volan noua sau la mana a doua , in caz ca dupa montarea sa nu ti se stinge martorul abs te duci la augsburg miliatari pentru aliniere si o sa iti mearga si claxonul.
Alinierea sta in sincronizarea senzorului si rotatiile volanului si pozitia sa adica o calibrare corecta.

Hanliviu(are 44 dar principiul este acelasi) a cumparat acea spira la mana a doua si nu a avut nici o problema atunci cand a montat-o iar cea veche constatase ca firele de la mufa spirei erau rupte si obosit plasticul care acopereau fierele deci contact imperfect din cauza firelor de metal intrerupte.

Este mult mai mare posibilitatea ca celui care ii vei inchiria volanul sa verifici sa nu ii mai mearga deoarece aceste spire sunt semi universale.

Iti recomand sa nu te zgarcesti la maxim 250 ron cat costa acea spira de volan si inca 100 ron pentru realiniere.

Hanliviu a vazut ce inseamna sa nu iti mearga abs-ul si claxonul si nu are rost sa risti mai ales daca iesi cu masina la drum lung .
« Ultima Modificare: Iunie 21, 2010, 12:05:11 a.m. de cosminnedelcu »
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Social media

Facebook grup Pagina de like