Autor Subiect: Steering Angle Sensor  (Citit de 9307 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
Re: Steering Angle Sensor
« Răspuns #30 : Iunie 23, 2010, 08:10:32 a.m. »
Si cat costa ? daca il vei inlocui sa il pastrezi pe cel echi ca sunt sigur ca se poate repara ;)
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #31 : Iunie 23, 2010, 09:46:51 p.m. »
Pai costa 3500 Ron fara manopera de montaj.
Am gasit pe okazii pe cineva din Alba Iulia care vinde volane "noi" la 700Ron pentru modelul Pure. Adiica plastic. Acum nu am pretentii sa fie din piele insa ma mira pretul destul de mic si imposibilitatea de proba inainte de cumparare. Am luat legatuira cu cel care vinde pe "mail" iar la intrebarile mele despre starea si componenta volanului raspunsul a fost " pai la cat costa la reprezentanta mai intrebi daca are tot ce-i trebuie?" lucru care ma face sa cred ca ori nu stie ce vinde ori e mare teapa..
Pretul este insa mai mult decat tentatant...
PS Pe situl in poloneza insa nu m-am descurcat sa caut volan poate exista....

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
« Răspuns #32 : Iunie 23, 2010, 10:25:56 p.m. »
Dupa mine, genul ala de tentatie e usturatoare. Poti vorbi cu forumistul care e din AB daca are timp sa treaca pe la omul respectiv sa-l vada.  :D

Offline cosminnedelcu

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
« Răspuns #33 : Iunie 24, 2010, 12:08:22 a.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
PS Pe situl in poloneza insa nu m-am descurcat sa caut volan poate exista....
cred ca daca scrii smart fortwo in singura casuta de cautare nu cred ca nu gasesti si pe topicul dedicat sytului din polonia stiu ca s-au pus linkuri cu volan de 42

revenind la oile noastre

in program e foarte ciudat ca nu se da separat codul piesei si ce e si mai ciudat este ca in program nu gasesc volanu
piesa care iti trebuie este cea neagra din prima poza
You are not allowed to view links. Register or Login numa ca nu se vede codul de pe eticheta dar daca il dai jos pe al tau poti vedea codul de pe el si sa faci comanda
eu zic sa dai un mail lui kane care detine si evilution si sa intrebi daca volanul de pe un 42 an mai vechi merge pe masina ta care e din 2003
o sa mai vorbesc cu nba sa vad si eu mai exact grupa unde sa caut volanul si de acolo sa detailez
« Ultima Modificare: Iunie 24, 2010, 12:29:10 a.m. de cosminnedelcu »
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #34 : Iunie 24, 2010, 08:49:00 a.m. »
Volan de pe un 42 mai "vechi" dacat aprilie 2003 nu se poate. Atunci a fost facuta tranzitia de la primul model la cel de-al doilea iar la primul nu exista acest senzor in volan  ci doar cel pentru airbag asa cum nu exista nici ESP ci doar Etrust+. Deci din pacate este exclusa varianta cu un volan "mai vechi".
Zilelea astea am sa dau iar jos volanul sa iau codul exact insa codul de pe acea piesa este codul intregului volan nu al piesei in sine.

Offline cosminnedelcu

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
« Răspuns #35 : Iunie 24, 2010, 09:11:52 a.m. »
Foarte ciudat :| ce sa zic , dar daca incerci sa separi piesa de airbag si sa mai cauti si alt cod ?
In program e foarte ciudat de parca ar ascunde volanul :P
In asra iti arata doar cum sa il desfaci dar nu il arata facut bucati :| deci cei de la mercedes stiu sa scoata bani din chestii mici asa cum este smartul 42 :P
Incearca pe pagina din polonia ca sigur vei gasi, suna-l pe ciurek si roagal sa iti dea comanda dupa ce ii dai si link cu ce ai gasit ;)

polonezu

• Vizitator
« Răspuns #36 : Iunie 27, 2010, 12:51:00 a.m. »
salutare dino saptamina viitoare aduc eu un smart accidentat din 2003 probam cu volanul ala si vedem ca nu l maninci stai linistit punem si pe tester si vedem vb la tel 0760898333

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #37 : Iunie 27, 2010, 01:12:56 p.m. »
Mii de multumiri pentru ca te-ai gandit la mine. Acum ramane speranta. Sper ca masina pe care o aduci sa fie dupa martie 2003 ca atunci au aparut acesti senzori si daca merge de volan te scap eu. Si poate de si de alte piese.
Mii de multumiri inca o data
« Ultima Modificare: Iunie 27, 2010, 03:46:18 p.m. de cosminnedelcu »

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
« Răspuns #38 : Iunie 27, 2010, 01:47:56 p.m. »
//offtopic
Sa fie oare un nou trend ca la sfarsitul unei postari sa-ti pui numarul de telefon? ;D
Telefonul meu este descarcat :o

Offline cosminnedelcu

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
« Răspuns #39 : Iunie 27, 2010, 03:45:45 p.m. »
Deci Dino chiar nu te inteleg , omul a lasat numarul de telefon sa il suni si tu defapt ii lasi numarul de telefon .
Din cate inteleg eu tu ai cea mai mare nevoie de acest aspect , e un fel de hai suna-ma tu, ba nu suna-ma tu.
Suntem oameni maturi nu copii.
Iti sterg numarul de telefon de la sfarsit .

Multumesc

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #40 : Iunie 28, 2010, 06:19:37 p.m. »
Imi cer scuze pentru neintelegere. Eu lasasem nr. de telefon pentru ca stiu ca exista persoane care nu raspund la numere de telefon "necunoscute". Eu l-am adaugat pe cel primit in agenda si stiu cu cine vorbesc. Nu ma asteptam la o asemenea reactie dar ma rog daca astea sunt regulile....
Imi cer inca o data scuze pentru neplacerile create administratorilor.

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #41 : Iulie 24, 2010, 09:57:48 a.m. »
Am rezolvat problema prin inlocuirea cu totul a partii electronice achizitionate dintr-un volan caruia ii sarise airbagul (sa-i dea Dumnezeu sanatate lui Andrew - de la el am luat senzoristica). Cum am pus noul senzor s-au stins cei doi martori si masina si-a reluat functiile ABS-ESP-Drive hill assist). Am sa incerc si o realineire desi nu mai cred ca este nevoie. Oricum nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu in cele 2 luni de la aparitia problemei, pe la cate centre de dezmebrari si la cate persoane am sunat si stresat inclusiv aici pe forum. Costuri: senzor 300Ron + montaj-demontaj+lipituri fire (deh era ciufululita miga de airbag si a trebuit un transplant) 200Ron + tester verificare senzor SH 50Ron. Total: 550Ron. (nu mai pun facturile la mobil si motorina dintre centrele de dezmembrari - toate in afara orasului.

Offline cosminnedelcu

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
« Răspuns #42 : Iulie 24, 2010, 02:21:09 p.m. »
Partial am zis un adevar si iata ca suntem uniti si ma bucur ca ai scapat cu 500 ron :)
Nu cred ca mai ai nevoie de aliniere ;)
Ma bucur ca totul e ok si masina functioneaza la parametrii normali.
Deci Andrew are stofa de electronist :)
« Ultima Modificare: Iulie 24, 2010, 02:30:29 p.m. de cosminnedelcu »

Offline dino

• Incepator
  • **
« Răspuns #43 : Iulie 24, 2010, 03:29:16 p.m. »
Offtopic:
Andrew a fost corect, cand am ajuns la el deja demontase piesa, din pacate taiase firele ce duc la pastila airbag si a trebuit sa le transplantez de la senzorul vechi. Poate o fi si un bun electronist eu nu pot avea pareri in sensul asta.

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
« Răspuns #44 : Iulie 25, 2010, 07:37:31 p.m. »
Ma bucur ca insfarsit ti-ai rezolvat problema  :D si ca am mai descoperit un om serios cu care putem colabora (andrew)

Social media

Facebook grup Pagina de like