Autor Subiect: Cum se descurca smartul pe zapada?  (Citit de 20335 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

huskyuk

• Vizitator
Cum se descurca smartul pe zapada?
« : Octombrie 11, 2010, 10:33:21 p.m. »
Salutare tuturor!
Sunt proaspat posesor de Smart 42 CDI 2002. Maine ma duc sa-l pun la punct.. Revizie..curatat egr..poate si un disc ambreiaj nou. Sa vedem ce verdict da mecanicul.
In fine.. Avand in vedere ca se apropie iarna.. Si cum pentru masinile cu tractiune spate iarna nu-i ca vara, vroiam sa va intreb cum se comporta masinuta pe zapada? Cauciucurile de iarna sunt obligatorii pe toate 4 rotile? Trebuie si lanturi? Ce tipuri de cauciucuri recomandati?
Va multumesc anticipat!

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
Re: Cum se descurca smartul pe zapada?
« Răspuns #1 : Octombrie 11, 2010, 10:44:14 p.m. »
e recomandat sa pui cauciucuri de iarna , in sezonul rece, pe toate rotile, indiferent de tractiunea pe care o ai ;)
lanturile se pun numai cand ai zapada, altfel le tocesti repede.
e prima masina pe care o conduci?

Offline tataie

• Senior
  • Bucuresti, Romania
« Răspuns #2 : Octombrie 11, 2010, 10:59:59 p.m. »

Citat
Cauciucurile de iarna sunt obligatorii pe toate 4 rotile? Trebuie si lanturi? Ce tipuri de cauciucuri recomandati?

Salut si bine ai venit intre noi !
Cauciucurile de iarna au proprietatea de a fi elastice ( deci aderente ) la temperaturi scazute , adica atunci cand cauciucurile de vara incep sa devina rigide ( adica mai putin aderente ) , rezulta de aici ca tipul cauciucului nu are legatura cu puntea tractoare ( fata sau spate ) ci cu aderenta optima la anumite temperaturi. Daca te hotarasti sa-ti cumperi cauciucuri de iarna, sfatul meu este sa-ti iei pe toate rotile, pentru ca puntea spate te ajuta sa te deplasezi , iar fata sa virezi. N-ai vrea ca masina sa se comporte unitar ?
Lanturile iti sunt de folos doar daca te deplasezi prin zapada mare si in general ar trebui sa le dai jos cand nu mai este absolut necesar ( cat de bun ar fi sistemul de prindere , lantul strica anvelopa prin frecare ).
Tipul de anvelopa il alegi dupa buget , dar nu incerca sa-ti iei anvelope all season ca sa faci economie . N-o sa ai nici cal , nici magar ( parerea mea ).
Succes!
« Ultima Modificare: Octombrie 11, 2010, 11:21:40 p.m. de deea »
You are not allowed to view links. Register or Login / certificate energetice cladiri si apartamente

Offline tetraciclina

• Nou-venit
  • *
« Răspuns #3 : Octombrie 12, 2010, 12:25:49 a.m. »
Discutia despre cauciucurile de iarna e arhicunoscuta.

Eu as vrea sa stiu daca se comporta pe zapada dupa tiparul clasic de masina cu tractiune spate. Necesita "greutate suplimentara" pe spate pentru a fi stabila pe zapada? La un Opel Omega mai vechi tineam 2 saci de nisip in portbagaj.

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #4 : Octombrie 12, 2010, 07:27:21 a.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
Discutia despre cauciucurile de iarna e arhicunoscuta.

Eu as vrea sa stiu daca se comporta pe zapada dupa tiparul clasic de masina cu tractiune spate. Necesita "greutate suplimentara" pe spate pentru a fi stabila pe zapada? La un Opel Omega mai vechi tineam 2 saci de nisip in portbagaj.

Intrucat 430-460kg (in functie de pasageri) din greutatea smartului 42 este pe puntea spate pe timp de iarna daca ai zapada de 10-15 cm cu anvelope de iarna mergi ...daca ai anvelope de vara nici nu pleci din parcare ...eu iarna trecuta am dat la lopata numai sa imi curat locul de parcare , nu am ramas inzapezit nicaieri , pot spune ca am avut vecini cu loganuri cu anvelope all season care nu au putut iesi din parcare , timp in care eu ieseam fara probleme fiind incaltat cu un set de anvelope pirelly ...
Smartul fiind o masina usoara are avantajul pe zapada ca nu prea scurma si nici nu prea ramane inzapezita ...pot da multe fotografii cu troienele in care am bagat smartul iarna trecuta ...cu diesel-ul parca este mai bine decat cu benzina iarna , parca se misca mai frumos ...benzina are tendinta sa invarta incontinuu rotile pe loc ...desi mentionez ca diesel-ul are anvelope Good Year All Season

andrei_emil

• Vizitator
« Răspuns #5 : Octombrie 12, 2010, 08:54:25 a.m. »
Dupa 3 ierni cu Smartul, as putea sa imi dau cu parerea. Colegii forumisti care au scris mai sus au toti dreptate. As mai adauga ca in general nu ai probleme iarna cu Smartul. Eu am intalnit o problema de exemplu cand am urcat o panta mai abrupta si inghetata, este posibil sa-ti moara motorul si sa n-o urci, chiar daca ai anvelope de iarna. Iar pe zapada merge ok, insa trebuie sa ai grija sa accelerezi cat mai lin, pentru ca daca o faci brusc spatele o ia in lateral, la fel ca orice masina cu tractiune pe spate. In unele cazuri, cauciucurile de iarna nu ajuta deloc, deoarece masina e usoara. S-a intamplat sa nu pot iesi dintr-o parcare, dupa ce ninsese, era si gheata pe jos. Totusi, nu cred ca e cazul sa cari saci de nisip dupa tine. :)
« Ultima Modificare: Octombrie 12, 2010, 08:58:33 a.m. de andrei_emil »

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
« Răspuns #6 : Octombrie 12, 2010, 09:01:29 a.m. »
la urcare sau mai bine zis la derapaje, ti se taie oarecum turatia din cauza intrarii esp-ului, care tinde sa te mentina pe traiectorie.
e drept ca nu poti face balans cum trebuie cu ea ca sa iesi din zapada, deoarece avand cutie semiautomata (tiptronica sau cum naiba se numeste), ca sa dai cu spatele trebuie sa pui piciorul pe frana si se cam duce balansul.
oricum, nu te speria ca e mica si are tractiune pe spate

Offline Pucca

• Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Femeie
  • Bucuresti smart 44, 1.3 cu inimioare
    • http://bloggermarin.net/
« Răspuns #7 : Octombrie 12, 2010, 02:02:33 p.m. »
Eu imi spun parerea de femeie dupa cred ca 3 sau 4 ierni cu smartul cu gume all season nu am avut nici o problema de a iesi din troieni din a pleca de pe loc sau de a tine masina in frau. Din contra mi s-a parut mai stabila ca meganul sau ca fiatul bravo pe care le-am avut pe mana. :)

Deci huskyuk nu iti face probleme, masina se comporta ok.

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Răspuns #8 : Octombrie 12, 2010, 04:59:11 p.m. »
CDI-ul nu se opreste motorul.
Doar benzinica.  :P
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #9 : Octombrie 12, 2010, 07:11:19 p.m. »
CDI-ul nu se opreste motorul.
Doar benzinica.  :P

La niciuna nu se opreste motorul ...ca sa se opreasca motorul la smart 42 benzina sau diesel trebuie sa existe o defectiune tehnica ...

huskyuk

• Vizitator
« Răspuns #10 : Octombrie 12, 2010, 08:46:53 p.m. »
Multumesc tuturor pentru sfaturi! M-am linistit... Ma asteptam sa se comporte haotic masinuta. Cel putin asa m-a anuntat fostul proprietar "daca nu-i pui lanturi, mori!" :) Nu e prima mea masina, am acumulat vreo 200.000 de km pe diverse masini, dar toate pana acum cu tractiune fata si cea mai mica Peugeot 206. Multumesc inca o data pentru sfaturi si ne vedem pe 6 noiembrie la Academie

Offline Ionut

• Senior
« Răspuns #11 : Octombrie 13, 2010, 01:13:43 p.m. »
Daca nu-i pui cauciucuri de iarna pe spate n-ai sanse sa iesi nici macar din parcare cand o ninge.
La fel si cu fata, daca nu ai macar cauciucuri mixte o sa ai surprize cu directia.
Smecheria cu zapada este sa ai masina cat mai grea cu cauciucuri mai inguste.

coco_74

• Vizitator
Comportament 42 iarna
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2011, 08:08:40 p.m. »
  As dori sa-mi spuna si mie cineva cum se comporta smart fortwo cu cutie automata pe timp de iarna,gheata,zapada,avand in vedera ca este asa de usoara.Eu mai am un mercedes,tot cu tractiune spate dar e cutie manuala si e mult mai grea masina.Am un pic de retinere in ceea ce priveste smart-ul.Am achizitionat aceasta masina de vreo doua luni,asa ca nu am prins inca zapada cu ea.Va multumesc mult celor care imi vor raspunde.
« Ultima Modificare: Noiembrie 14, 2011, 08:45:25 p.m. de Alex »

Offline Sturzu Bogdan

• Junior
  • B 999 AER
Re: intrebare smartfortwo
« Răspuns #13 : Noiembrie 14, 2011, 08:46:43 p.m. »
Nu este atat de rea...fiind usoara nu se afunda in zapada. Eu nu am ramas blocat iarna trecuta nici macar odata. Trebuie in schimb sa ai grija la viraje sa nu pisti prea tare acceleratia altfel faci drift-uri. Cauciucuri bune de iarna si nu ai nici o problema :).

Uploaded with You are not allowed to view links. Register or Login

Alex

• Vizitator
Re: Comportament 42 iarna
« Răspuns #14 : Noiembrie 14, 2011, 08:47:16 p.m. »

Data viitoare foloseste functia search te rog, nu are rost sa deschidem un topic nou de cate ori avem o intrebare. Mai ales daca-i pui un titlu general...iti imaginezi cati oameni au avut intrebari pe forumul asta?

Social media

Facebook grup Pagina de like