Autor Subiect: Cum se descurca smartul pe zapada?  (Citit de 20603 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline costind2004

• Junior
  • Gen: Bărbat
  • colectionar de smart-uri... 42 451 44 cabrio
Re: Cum se descurca smartul pe zapada?
« Răspuns #15 : Noiembrie 15, 2011, 07:02:03 a.m. »
eu pina anul trecut am mers fara anvelope de iarna, si m-am descurcat foarte bine prin bucuresti, deoarece benzinara de 700 cc si 50 cai pe care o am, sta pe zapada ca pe sine, datorita cuplului si esp-ului... din zapada ieseam in felul urmator: bagam in viteza, scoteam piciorul stg afara si inpingeam, facind balans prin accelerare  cu piciorul drept... binenteles ca am avui tot timpul o lopata scurta de aluminiu in dotare... e adevarat ca a crescut consumul pe la 9%...

cosmo_peter

• Vizitator
« Răspuns #16 : Noiembrie 15, 2011, 08:23:20 a.m. »
Salutare. Eu anul trecut era sa-l zdrobesc de un perete intr-o curba usoara dupa ce l-am accelerat de la 30 la 35 km/h,  evident cu cauciuri de vara .Cu cauciurile de vara am ramas in zapada de 10 cm cu o roata si pana nu au venit niste baieti cu tot balansul de pe pamant acolo am stat. In sensurile giratorii era misto rau le luam din gaz de-a latul, insa mai ajungeam si perpendicular cu bordura sensului ,o data de fata cu un echipaj de politie,care evident a inceput sa rada. Anul asta ma dau si cu roti de iarna. Cu gumele de iarna ma astept sa stau pe drum si in curbe mai omeneste .

Offline evelina

• Senior
  • Gen: Femeie
« Răspuns #17 : Noiembrie 15, 2011, 12:49:55 p.m. »
CDI ul se descurca mai bine pe zapada, cel putin la plecatul de pe loc in fata blocului, ii dai cateva talpi, face balans si pleaca. Pe drum cu zapada mi se pare ca merg la fel. Evident obligatoriu cauciucuri...
Plus ca fiind mic nu deranjezi traficul daca te invarti putin cu ea. :P
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline danso42

• Incepator
  • **
« Răspuns #18 : Noiembrie 16, 2011, 03:24:28 p.m. »
cred ca sunt singurul care asteapta sa ninga.. Deedee are pe spate 2 botine noi-noute Firestone Winterhawk Evo2 de 195/50..  8)
...din negura orasului unde sangerezi doar ca sa stii ca esti in viata, apare ea..buburuza fasneata..o adevarata smartventura..

cosmo_peter

• Vizitator
« Răspuns #19 : Noiembrie 16, 2011, 03:35:17 p.m. »
 Si pe fata cat ai ?Dimensiunile le-ai pus pe calculator ( roti fata cu roti spate -comparare)sa vezi daca iti creste marja de eroare a indicelui de viteza?( calculatoare ABS/ESP) ca daca ai alta dimensiune.....e cam cu schepsis..

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #20 : Noiembrie 16, 2011, 04:44:23 p.m. »
bai nu mai fiti cocalari, cauciucurile de iarna sunt pentru frig in primul rand, nu pt zapada :))
deci nenea Dan, felicitari pt. achizitie, dar sa stii ca isi scoate banii de fiecare data cand scade termometrul sub 7 grade, asa ca nu e nevoie sa stau sa imi dezgrop eu smartutzul de sub troiene :))

Offline danso42

• Incepator
  • **
« Răspuns #21 : Noiembrie 17, 2011, 10:34:27 a.m. »
 gumele spate le-am luat NUMAI DUPA ce am verificat de fir'a'par implicatiile noilor dimensiuni asupra alergatului buburuzei. diferenta intre diametrele rotilor 175/55 vs 195/50 este de +2.51 mm ! marja de eroare citire vitezometru este de 0.44% (cand vitezometrul arata 96 km/h Didi alearga cu 96.416 km/h).
 pe fata le-am lasat pe cele cu care am luat masina : Bridgestone Blizzak 145/65/15.
...din negura orasului unde sangerezi doar ca sa stii ca esti in viata, apare ea..buburuza fasneata..o adevarata smartventura..

Offline danso42

• Incepator
  • **
« Răspuns #22 : Noiembrie 17, 2011, 10:39:01 a.m. »
@Marian66 : sunt perfect constient de ceea ce spui. vroiam doar sa chinui niscaiva nea cu gumitele astea  :P

cosmo_peter

• Vizitator
« Răspuns #23 : Noiembrie 17, 2011, 01:32:37 p.m. »
Brigestone BLIZZAK  am eu pe cealalta masina. sunt ok.   LIKE  ;D ;D

ioana wipy

• Vizitator
« Răspuns #24 : Noiembrie 24, 2011, 10:34:00 a.m. »
salutare.....
sunt  noua printre voi.....
ma bucur ca pot sa fiu printre voi cu noul meu smartut....sau pe numele sau de scena wipy....

ioana wipy

• Vizitator
« Răspuns #25 : Noiembrie 24, 2011, 12:27:17 p.m. »
imi este fica un pic de iarna....chiar si cu cauciucuri noi de iarna...acum cateva zile am patinat un pic in sensul giratoriu.... :o :o noroc ca ma salvat esp-ul.....

posesoare smart passion  41 cp 800 cm,automata :) :) 8) 8)

Offline focsa_daniel

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti, Romania ( de unde se da ora exacta ! )
« Răspuns #26 : Noiembrie 24, 2011, 12:33:18 p.m. »
Buna Ioana, si bine ai venit printre noi. Fa si tu un topic nou in zona de ForTwo si prezinta-ne masinutza ta cu poze si tot tacamul. Daca esti din Bucuresti sau pe aproape, te asteptam la intalnirile noastre lunare, sa ne vedem, sa ne povestim si mai ales sa fotografiem. Urmatoarea este pe 3 Decembrie !!!

Cat despre mersul cu Smartul iarna, tendinta de a-ti fugi fundul o sa existe mereu, datorita ( si nu din cauza ) tractiunii spate, insa ESPul isi va face intotdeauna treaba si nu iti va permite sa te invarti cu ea ca un titirez indiferent cat de tare iti doresti. Imi amintesc ca ma chinuiam sa o rasucesc pe zapada inainte sa descopar cum se dezactiveaza functia de ESP si nu reuseam mare lucru.
Ma rog... hai cu pozele !

Offline gabiparazitu

• Senior
« Răspuns #27 : Noiembrie 24, 2011, 12:41:47 p.m. »
FOCA.... cum adica "tendinta de a-ti fugi fundu"....?  ::)
Si cum adica, ai si tu "tendinta" asta?  :o

Offline focsa_daniel

• Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti, Romania ( de unde se da ora exacta ! )
« Răspuns #28 : Noiembrie 24, 2011, 12:57:09 p.m. »
Iti arat data viitoare cand ne vedem Gabitzule...  ;)

ioana wipy

• Vizitator
« Răspuns #29 : Noiembrie 30, 2011, 09:43:30 p.m. »
daniel...iti multumim pt primirea facuta..eu si wipy :D).app eu habar nu aveam ca am esp ..la primul inghet..si primul dans in sensul giratoriu..hopa a intrat esp'ul care ma blocat pe loc.....si la propiu si la figurat :D nu stiam ce sa fac...am tras pe dreapta...am vaut in bord triunghiul rosu ,,clipocind,,am sunat repede pe cineva...si uite asa am aflat ca am esp..... :Dacum sunt incantata de asta...dar cum fac sa dezactivez  esp'ul in momentele dificile???asat ca sa ma pot deplasa mai departe....... ;)......mss

Social media

Facebook grup Pagina de like