Autor Subiect: ajutor!!! martor ABS.  (Citit de 11430 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dewill

• Vizitator
ajutor!!! martor ABS.
« : Ianuarie 08, 2011, 12:15:18 a.m. »
Va rog sa ma ajutati sunt nou aici si am mare nevoie de sfaturile voastre. Sunt posesor de 42, benzina, 61 cp. Azi dimineata cand am  plecat la munca dupa ce am rulat 200m mi s-au aprins, martorul de la ABS si martorul de atentionare. Care ar putea fi problema? Mentionez ca masina a fost parcata intr-o panta cu frana de mana trasa iar seara cand am parcat-o nu avea absolut nimic. Ce-mi recomandati sa fac? Va multumesc!

Offline focsa_daniel

• Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, Romania ( de unde se da ora exacta ! )
Re: ajutor!!! martor ABS.
« Răspuns #1 : Ianuarie 08, 2011, 12:19:27 a.m. »
Salut. Vino maine la locul stabilit si ne dam cu parerea. Poate sa fie de la o simpla siguranta la ceva mai complicat. Ne aruncam un ochi maine la ora 13.  ;)
You are not allowed to view links. Register or Login

dewill

• Vizitator
« Răspuns #2 : Ianuarie 08, 2011, 12:24:56 a.m. »
ms. o sa vin cu siguranta. chestia e ca nu-mi mai intra nici abs dar ne uitam maine poate ii dam de cap. ms mult!

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #3 : Ianuarie 08, 2011, 01:16:52 a.m. »
martorul de atentionare este de fapt frana de mana si/sau lichidul de frana la toate masinile. daca smartul are si senzori pe placute, atunci e si uzura de la placute. vedem maine

dewill

• Vizitator
« Răspuns #4 : Ianuarie 17, 2011, 09:54:29 p.m. »
Am rezolvat problema. Este senzorul de la pedala de frana. Astazi am fost si am puso pe tester. Dar am descoperit o noua problema...La plecare de pe loc se aude un scartait la motor ( toba ), nush exact de unde vine. Cei de la service au zis ca ar putea fi de la toba si ca tb sa o schimb dar nush...mi-au mai spus ca am si tampoanele de la motor "MOI", si ca ar tb schimbate, este posibil asa ceva? Unde as putea gasi tampoane si la ce pret? La furtunul de la turbo era putin ulei aruncat pe langa...POate cineva sa-mi dea cateva pareri si dc au patit ceva asemanator cateva sfaturi??? Ce ar tb sa fac?

dragosv

• Vizitator
« Răspuns #5 : Mai 04, 2011, 04:54:00 p.m. »
Salut, sunt mai nou printre voi, am incercat in ultimele zile sa citesc cat mai mult pe aria tehnica inainte sa postez dar inca nu am gasit raspunsuri la toate intrebarile. Ca sa nu mai deschid un topic nou, am aceasi pb ca si titlul topicului, martorul de abs ramane aprins. Am verificat lichidul de frana, nu este scazut sub nivel, frana si ABS ul functioneaza ok, la fel si frana de mana. Am mai observat, in rarele clipe cand martorul a ramas stins, ca pe bord, in locul in care este indicata treapta de viteza imi mai arata si o sageata in sus sau jos, care ar trebui sa imi semnalizeze schimbarea treptei de viteza. Pana ajung la un tester, ce credeti ca poate genera o astfel de eroare?
Un mecanica sau service in Iasi imi puteti recomanda?

Mersi.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
« Răspuns #6 : Mai 04, 2011, 06:27:34 p.m. »
la cutia semiautomata sagetile iti indica faptul ca trebuie sa schimbi viteza: sageata in sus, treapta superioara; sageata in jos, treapta inferioara de viteza

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #7 : Mai 04, 2011, 06:29:27 p.m. »
asta vroiam sa intreb si eu, daca schimbi cum zice sageata, dispare??
deci cu martorul abs aprins tie iti intra abs-ul?

dragosv

• Vizitator
« Răspuns #8 : Mai 04, 2011, 07:13:27 p.m. »

Tocmai vin de la o tura. De data asta la plecare am avut martorul aprins, la intoarcere acesta s-a stins.
Cu martorul aprins - Nu imi indica cand sa schimb treapta de viteza.
Cu martorul stins - imi apar acele sageti sus/jos .

ABS-ul functioneaza in ambele situatii.

Mersi pt promptitudine.

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #9 : Mai 04, 2011, 10:44:37 p.m. »
deci luand in considerare o data faptul ca abs-ul merge si cand e becul aprins (placutele si lichidul sunt legate de martorul frana de mana), si ca zici ca e o legatura intre martor abs aprins si display-ul central.... sunt in ceata :)
pare ca problema ta, daca nu e electronica, e legata de electronica, deci un STAR ar avea cum sa te ajute, macar sa te indrume spre ceva

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
« Răspuns #10 : Mai 04, 2011, 11:44:30 p.m. »
Cumva are o oarecare legatura cu faptul ca a plouat si au intrat ceva picaturele la ZEE-uletz sau SAM-uletz ?!
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #11 : Mai 04, 2011, 11:57:24 p.m. »
nu stiu exact alex, dar stiam ca daca se aprinde becul de ABS nu mai merge, ca si ala de AIRBAG, se aprinde, nu mai sare nici sa-l bati

Pisicutza

• Vizitator
« Răspuns #12 : Mai 05, 2011, 09:45:44 a.m. »
verificati si inelele de pe planetare sa nu fie ruginite sau rupte

djremaster

• Vizitator
« Răspuns #13 : Mai 05, 2011, 02:51:02 p.m. »
Din experienta proprie (am schimbat vreo 2), acel martor ABS aprins vine de la comutator pedala frana, verifici daca tzi se aprind stopurile si te prinzi, pui pe cineva sa se dea jos sa se uite si cand e in spate tragi un demaraj si il lasi acolo :)))

In rest ABS functioneaza chiar si cu martor aprins (in cazul asta), el itzi spune doar ca acel senzor este defect si nu ai stop pe frana:)

dragosv

• Vizitator
« Răspuns #14 : Mai 05, 2011, 08:01:46 p.m. »
Multumesc pentru ajutorul de pana acum.
Stopurile de frana functioneaza, deci am mai ramas cu verificatul inelelor de pe planetare. Banuiesc ca este vorba despre o roata zimtata sau ceva de genu ?  :o

Social media

Facebook grup Pagina de like