Autor Subiect: Problem cutie semiautomata Smart Fortwo-Ajutor  (Citit de 10791 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex

• Vizitator
Re: Problem cutie semiautomata Smart Fortwo-Ajutor
« Răspuns #15 : Ianuarie 12, 2011, 03:51:51 p.m. »
Noi barbatii avem o vorba, "masina si femeia nu se imprumuta".

In ce sens a fortat-o? O tura mult inainte sa schimbe treptele? Retrograda la viteze mari? A mers cu ea cu viteza maxima? 42-urile sunt masinute exclusiv pt oras, nu ar trebui alergate prea tare.

cris83

• Vizitator
« Răspuns #16 : Ianuarie 12, 2011, 04:12:14 p.m. »
Nici eu nu as fi lasat pe altcineva la volan dar nu mai dormise nici eu nici el de 24 de ore si riscam sa adorm .A trebuit sa mergem pan la Bistrita si sa ne intoarcem in aceeasi zi asa ca a mers ceva masinuta.Aproape tot drumul a mers cu viteza maxima si  a facut tot ce intrebi tu.De asta zic ca a fost fortata.

cris83

• Vizitator
« Răspuns #17 : Ianuarie 13, 2011, 10:26:04 a.m. »
Gataaa!!!! S-a rezolvat.Se pare ca iesise un cablu de la cutia de viteze   :( si s-a ars o bujie.Multumesc pentru ajutor si sper ca la urmatoarea intalnire o sa ajung si eu sa ma prezint.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #18 : Ianuarie 13, 2011, 10:42:55 a.m. »
Cat a costat distractia?

cris83

• Vizitator
« Răspuns #19 : Ianuarie 13, 2011, 10:51:51 a.m. »
100 ron doar pentru diagnosticare si ca au pus cablul la loc .Mi-au facut o oferta sa-mi schimbe bujia si actuatorul care se pare ca este uzat, cu 500 ron.Oare este mare pretul?

Alex

• Vizitator
« Răspuns #20 : Ianuarie 13, 2011, 11:08:54 a.m. »
Actuator uzat? Pai ala e un motor..cum au ajuns la concluzia ca e uzat. Sigur nu e ambreiajul  uzat?

cris83

• Vizitator
« Răspuns #21 : Ianuarie 13, 2011, 11:11:52 a.m. »
Asa au zis.Ca e uzat si ca ar trebui sa am in vedere sa-l schimb in viitorul apropiat.Pana acum eu am avut un Opel Astra asa ca nu stiu nimic despre Smarturi.Pot sa imi zica ce vor, pana incep sa le invat mai dureaza  :(

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • 44 Happy Owner
« Răspuns #22 : Ianuarie 13, 2011, 11:25:31 a.m. »
Actuatorul ala e un motor care braiaza si debraiza in locul tau adica inlocuieste apasatul pe pedala de ambreiaj. Nu e ce stii ce smecherie :)

cris83

• Vizitator
« Răspuns #23 : Ianuarie 13, 2011, 11:30:56 a.m. »
Am inteles.Stie cineva daca 500 ron sunt prea mult pentru el?

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #24 : Ianuarie 13, 2011, 11:31:32 a.m. »
Daca l-au desfacut sa il greseze si coroana era uzata ...DA ar putea fi si actuatorul uzat ...
You are not allowed to view links. Register or Login
Am inteles.Stie cineva daca 500 ron sunt prea mult pentru el?
Pot fi multi bani ...pot fi putini bani ....depinde de piesa ...un actuator nou costa 11 mil ...unul sh se vinde in medie cu 100 euro ....dar daca actuatorul este impecabil atunci merita in plus ....dar parerea mea ar fi sa inveti sa mai negociezi pentru ca in mod sigur cine ti-a propus il are cu adaos de la prima mana
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2011, 11:40:04 a.m. de Alex »

cris83

• Vizitator
« Răspuns #25 : Ianuarie 13, 2011, 12:30:19 p.m. »
Cei de la Ausburg...dar am vazut acum cand mi-au adus masina ca de fapt ma costa vreo 16 mil povestea cu bujia si actuatorul, nu ce au zis ei la telefon.De obicei cand investeam in Opel cumparam doar ce era mai bun.Nu m-am zgarcit niciodata la piese tocmai de aceea in 5 ani de cand am masina nu am avut probleme cu ea, decat consumabile schimbate.Prefer sa dau mai multi bani dar sa am buburuza in stare buna.Avand in vedere ca am luat-o sh sunt constienta ca trebuie sa investesc ceva bani in ea.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
« Răspuns #26 : Ianuarie 13, 2011, 12:56:00 p.m. »
hmm.. nu stiu ce sa zic de cei de la augsburg..
sunt oarecum ok ca pret, sunt amabili, dar merg mai mult pe chestii generale si oarecum pe bajbaite
mie cand mi se aprindeau becurile de abs si esp in bord, mi-au zis ca trebuiesc schimbate placutele, le-am schimbat, mi-au resetat eroarea din calc....dar mi-a aparut la prima frana :-\. mai apoi, am aflat de pe forum ca ar fi vb de un contactor defect (cel care aprinde stopurile de frana), l-am schimbat (nu la ei) si acum totul este ok
parerea mea este sa incerci si la alte service-uri,care au mai lucrat pe smarturi

cris83

• Vizitator
« Răspuns #27 : Ianuarie 13, 2011, 01:01:08 p.m. »
O sa incerc.Din pacate cei din serviceul la care mergeam eu mereu nu vor sa ma primeasca cu Smartul fiindca nu au mai reparat pana acum dar mi-au zis ca o sa-mi dea un numar de tel de la o persoana care se pricepe la ele.

cris83

• Vizitator
« Răspuns #28 : Ianuarie 13, 2011, 01:11:51 p.m. »
Stie cineva cum pot curata luneta ?S-a matuit si nu se mai vede bine .Multumesc.

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
« Răspuns #29 : Ianuarie 13, 2011, 01:29:53 p.m. »
Poti face un polish la luneta ;) si sa schimbi mai des stergatorul ;)
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

Social media

Facebook grup Pagina de like