Autor Subiect: 2 problema esp dupa schimbarea cauciucurilor(rezolvata)  (Citit de 866 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline chico

• Junior
  • Gen: Bărbat
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
2 problema esp dupa schimbarea cauciucurilor(rezolvata)
« : Decembrie 28, 2012, 05:22:47 p.m. »
Salut

In urma cu 2 saptamani ma confruntam cu o problema si anume dupa schimbarea cauciucurilor de vara cu cele de iarna masinuta mea nu mai trecea de 50-60 km pe ora din cauza ca intervenea esp-ul si imi taia alimentarea...Timp de 2 saptamani am mers cu masina asa,maxim 50km/h(cei drept nici nu aveam unde sa merg mai repede la ce zapada a fost).
Dupa care acum 3 zile am decis sa plec la Bucuresti sa vizionez un film(The Hobbit pentru cine este pasionat),asa ca m-am inarmat cu multa rabdare si zic da-i bataie ca avem de parcurs 100km in cel putin 2 ore:).Pe drum am incercat sa depasesc cei 60km pe care cu greu reuseam sa ii ating dar imi era imposibil,esp-ul intervenea si nu ma lasa sa accelerez.Toate bune si frumoase pana cand am ajuns in varful unei vai destul de adance unde din cei 60km pe care pe drum drept ii prindeam,am observat ca la vale ajunge la 70 esp-ul licrea intruna,iar la sfasitul vaii am ajuns si la 80km/h si cand deodata esp-ul a mai incetat sa mai licare.
Imediat am calcat pedala de acceleratie si am observat ca mergea normal,i-am dat 100-110 km/h fara ca esp-ul sa mai intervina.In mintea ma ma gandesc ca gata am ars esp-ul si din aceasta cauza ma lasa sa o accelerez.
Trag pe dreapta,caut o portiune de zapada si o accelerez brusc ma uit in bord si observ ca esp-ul lucreaza atunci cand rotile patineaza.
Nu stiu care a fost problema,dar eu asa am rezolvat-o,asa ca daca vreunul va mai confruntati cu o problema ca a mea,datii talpa la vale:)).

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
Re: 2 problema esp dupa schimbarea cauciucurilor(rezolvata)
« Răspuns #1 : Decembrie 28, 2012, 05:37:28 p.m. »
La volvo una din metodele de readaptare a esp-ului/abs-ului după rularea cu roata de rezerva de dimensiuni mai mici este accelerarea brusca pana la 80km/h și frânarea brusca pana la 20km/h.  Procedura se repeta de 3 ori și e necesara pt readaptarea unității abs la noile circumferințe ale roților.  Ar fi singura legătură pe care o găsesc cu ce ai pățit tu...

Galaxy S on IceCream Sandwich

Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline chico

• Junior
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
Re: 2 problema esp dupa schimbarea cauciucurilor(rezolvata)
« Răspuns #2 : Decembrie 28, 2012, 07:57:58 p.m. »
Nu are nici o treaba rugina,eu m-am dus la vulcanizare sa pun rotile si totul mergea bine,dupa ce am pus cauciucurile mai mari pe spate m-am confruntat cu problema esp-ului.Un mecanic mi-a spus ca esp-ul invata pe parcurs,iar el era obisnuit cu acele cauciucuri...

Social media

Facebook grup Pagina de like