Autor Subiect: Accident , am nevoie de un sfat !  (Citit de 1600 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabysmart

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • just registered
Accident , am nevoie de un sfat !
« : Ianuarie 28, 2013, 04:51:38 p.m. »
Buna ziua , azi cand sa plec de la facultate a intrat un terminat de taximetrist in mine eu abea iesisem dupa strada mea fiind pe drum unu cu un taxiu pe frana ma loveste in aripa spate si tridion. Toate rele si urate..am fost la constatare..si omu a zis ca imi da banii ca aia e , unde ziceti sa-mi repar masina? credeti ca mai iese ok tridionu avand in vedere ca e destul de infundat? Din cate am vazut roata spate dreapta e putin mai inclinata decat aia, m-am uitat sub ea si are 2 tije care vin de la un cap in altu pe sub toba( nu stiu cum se numesc) si cea din partea dreapta este indoita putin (probabil din cauza ei sta toata putin inclinata), astept pareri ce sa fac , unde sa ma duc..etc. Multumesc ! You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
Re: Accident , am nevoie de un sfat !
« Răspuns #1 : Ianuarie 28, 2013, 04:54:59 p.m. »
Tridionul cred ca se poate trage cu "berbecul" acela, dupa ce se sudeaza scurt in puncte... stiu tinichigiii ce si cum...
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #2 : Ianuarie 28, 2013, 05:03:54 p.m. »
Am inteles , dar de roata ce stii ? e putin stramba aproape insesizabil si m-am uitat sub ea si are 2 fiare cred ca se numeste bara stabilizatoare...una e perfect dreapta iar cea care tine puntea din dreapta putin stramba, care e treaba cu bara aia, se schimba greu ?
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Alex

• Vizitator
« Răspuns #3 : Ianuarie 28, 2013, 05:31:16 p.m. »
Fa-o cum trebuie, pe asigurarea lui. Mergi la mercedes, iti schimba baietii tridionul, puntea, roata tot ce mai e nevoie. De ce sa te carpesti tu din vina taxiului.

Offline andreirs31

• Senior
  • Smart Forfour 1.3 Passion
« Răspuns #4 : Ianuarie 28, 2013, 07:19:29 p.m. »
Urat. Imi pare rau pentru cele intamplate.

Exact asa cum a spus si Alex ... este vina taxiului deci nu accepta niciun rabat, sacrificiu etc. Mergi la Casa Auto si fa masina ca la carte! Incearca sa iei legatura acolo cu Catalin Hera, el sa se ocupe de dosarul tau din service (om de nota 15) si sa te indrume catre cine trebuie.

Multa bafta si tine-ne la curent.

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #5 : Ianuarie 28, 2013, 08:34:41 p.m. »
De ce sa te carpesti tu din vina taxiului.

asa ceva se face doar cand nu esti 100% sigur ca e vina celuilalt, dar el nu stie asta. serios vorbind, alta motivare pt care sa nu o faci pe asigurare nu vad. a, daca te lovea unu cu un SLR, si era cu amanta, si iti dadea vreo 30 de milioane (adica FIX reparatia + o ciorba), intelegeam. dar asa, cati bani sa-ti fi dat? ca presupun ca ai luat si tu banii inainte, nu? sau cel putin inainte sa treaca 24 de ore de la accident, ca sa poti macar sa te duci la Politie daca nu mai dai de el, nu?

daca ai strambat puntea, posibil sa fi strambat si amortizorul. ai deja intreptat punte (manopera...) + amortizor + aripa + indreptat/schimbat sectiune tridion + vopsit, asta duce in 15 milioane in carpeala (dezmembrari si "tinichigii independenti")

Alex

• Vizitator
« Răspuns #6 : Ianuarie 28, 2013, 09:33:25 p.m. »
Daca cineva poate sa repare avaria aia cu 15 mil inseamna ca face 3/4 din treaba singur. E multa munca, sunt multe piese afectate, chiar daca doar un pic, costa fiecare bani si mai costa si manopera o groaza.

Nu te lega la cap, nu accepta nimic altceva decat reparatie pe asigurarea lui. Daca e nevoie, mergi la politie. Oricum patronii de firma taxi vor la politie daca le lovesti lor masina. Stiu ei ceva. Mergi si tu acolo. Ti-o fi mila de taximetrist, dar mai mila trebuie sa-ti fie de tine. Ala face bani furand si inseland clienti intr-o seara cat faci tu muncind cinstit in mai multe zile de munca.

Offline Marian66

• Profesionist
  • B955MMM
« Răspuns #7 : Ianuarie 28, 2013, 09:44:02 p.m. »
am zis clar, carpeala

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #8 : Ianuarie 28, 2013, 10:30:07 p.m. »
Taximetristul din intamplare este un prieten de familie si aca afla seful lui va fii dat afara..are 2 copii si e greu ..stiu ce ziceti..omu mi-a dat 10 mil pt inceput..am fost la nor auto la un prieten si roata nu e asa de rau cum credeam ..tteaba e ca bara stabilizatoare s-a indoit 1 cm si din cauza ca numai am aripa pe dreapta pare mai oblica roata..mi-a spus ca pot sa circul cu ea asa ceea ce nu voi face evident ..voi schimba maine acea bara si va tin la curent..amortizor..arc si punte nu sunt afectate absolut deloc..mi-a demontat baiatu juma de masina sa vada care e treaba..nu sunt genul sa fac carpeli..deci voi face ce e mai bun pentru masina..cu tridonul am vorbit cu un yinichigiu si a spus ca o s-o scoata la fata aproape cum era ca nu a afectat si partea din spate a tridionului..iar aripa ma duc maine la florin cu dezm dupa forum sa vad una si daca e ok o iau si o vopsesc...multumesc mult de sfaturi..cred ca o s-o duc si la casa auto pt o evaluare..

Offline MARIUSFR

• Incepator
  • **
  • Smart = FUN
« Răspuns #9 : Ianuarie 28, 2013, 10:43:36 p.m. »
Cel mai bine faci o constatare la Casa Auto si macar stii ce si cum, iar daca mai apare ceva schimbi! Pacat de masinuta! Bafta la reparat!
Daca toate masinile vin spre tine, esti pe banda gresita!!!

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #10 : Ianuarie 28, 2013, 10:53:20 p.m. »
Da asa o sa fac doar o constatare nube de ajuns..asta e nam ce sa fac ..suntem oameni masina i voi readuce usor la viata si sper sa fie chiar mai bine decat era..deobicei la evenimente dastea la mn ies
ma bine decat era sper sa fie asa si acum..oricum destul de frageda masinutza..taximetristullui ia cazut doar numarul si un proiector care nush daca era asa sau cazuse atunci..cu rabdare tre sa iasa ,oricum multumesc inca odata de sfaturi !

Offline MARIUSFR

• Incepator
  • **
  • Smart = FUN
« Răspuns #11 : Ianuarie 28, 2013, 10:55:49 p.m. »
Sunt cam fragile, eu cu a mea am luat un caine si zici ca o lovise trenul!!! Dar se repara!! Rabdare si nervi de fier!
Daca toate masinile vin spre tine, esti pe banda gresita!!!

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #12 : Ianuarie 28, 2013, 11:09:21 p.m. »
Avand in vedere ca am 21 de ani dobicei am rabdare si fac lucrurile sa mearga bine dar asta nu depinde numai de mn..revin maine cu noutati..!

Offline Bogdan0118

• Senior
  • New Guy
« Răspuns #13 : Ianuarie 29, 2013, 09:31:22 a.m. »
Mai bine te duci unde ai tu incredere in mecanicul care-ti face verificarea, cum a fost si la mine la Augsburg mi-a pus in lista de schimburi si bucsile care aparent nu erau necesare. Oricum stiu ca service-urile de reprezentanta cam baga multe sa fie acoperiti. Am facut acum cativa ani la Skoda Pantelimon, am verificat un Passat cu viitorul posesor si mi-a trecut pe lista de schimbat distributia si eu schimbasem distributia cu cateva luni inainte si masina mergea foarte bine si cand au vrut sa o scoata de la verificare a lovit-o, bine asta cu lovitul a fost neatentia lor (reparata de ei).
Oricum naspa incidentul tau si aiurea situatia.
Multa bafta !!!

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #14 : Ianuarie 29, 2013, 09:42:02 a.m. »
multumesc, stiu si eu am orori cu service-urile si am ajuns la concluzia ca mai bine mi-o fac singur ! Mai ma duc azi la o verificare si dupa intristare voi vedea unde o duc , ori la Virgil ca face treaba buna de fiecare data , ori la nor-auto ca am un prieten acolo..voi vedea..Bafta

Social media

Facebook grup Pagina de like