Autor Subiect: Test autorizat/revizie smart in Cluj  (Citit de 1453 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Adelina Maria

• Nou-venit
  • *
  • Gen: Femeie
  • le petit artiste
Test autorizat/revizie smart in Cluj
« : Februarie 06, 2013, 10:29:13 a.m. »
Buna,

As vrea sa achizitionez un smart fortwo din Cluj, eu fiind din Bucuresti, si am mare nevoie de un service in care sa testez masina ca sa fiu sigura ca este totul ok. Ma puteti ajuta cu aceasta informatie?

Va multumesc,
Adelina

Offline autocargo

• Incepator
  • **
  • Gen: Bărbat
  • just registered
Re: Test autorizat/revizie smart in Cluj
« Răspuns #1 : Februarie 06, 2013, 11:46:51 a.m. »
Cunosc pe cineva din Cluj care este foarte priceput si are ''Star-ul'' dar in afara de test ''diagnoza'' nu stiu daca te poate ajuta cu altceva. Cel mai bine e sa-l suni si sa vorbiti daca te intereseaza. Dar mai bine iti trimit numar-ul de telefon pe PM ca nu vreau sa se spuna ca-i fac reclama aici.

Offline leomaciu

• Junior
  • just registered
« Răspuns #2 : Februarie 06, 2013, 12:15:15 p.m. »
Buna! Am vazut ca mai aveai un topic deschis pe care vorbeai de aceasta masina si ar fi trebuit sa continui tot acolo sa scrii.
Pe langa acea diagnoza ar trebui sa vezi daca a fost lovita (daca nu a fost nimic grav nu-i problema), daca directia, franele si suspensiile sunt ok. Deasemenea daca functioneaza toate comenzile/butoanele, becurile si aeunca si un ochi la blocul motor.
Pentru partea cu lovitul  poti face o inspectie vizuala atenta la exterior, inclusiv sa fie suita pe rampa sa te uiti pe dedesubt sa vezi ce si cum (daca se poate da botul jos este si mai bine).
Sa te uiti si la jante sa vezi in ce stadiu sunt.

In rest sa auzim vesti bune si sa mai completeze si colegii cu ce idei mai au.

Offline Adelina Maria

• Nou-venit
  • *
  • le petit artiste
« Răspuns #3 : Februarie 06, 2013, 08:50:32 p.m. »
Va multumesc

Offline micron

• Senior
« Răspuns #4 : Februarie 06, 2013, 09:45:17 p.m. »
Buna,
In primul rand numarul de km se vad dupa cum arata volanul, schimbatorul de viteze (trebuie sa se vada striatiile pe piele, sa fie mate-nu sa fie lustruite-uzate), scaunele (buretele trebuie sa fie tare),pedalele sa aiba cauciucul ok (nu sters,uzat). Apoi se scoate "capota", parte frontala si se pot vedea lonjeroanele, sa nu fie indoite,cutate. Dupa poti face o verificare a starii generale a motorului (sa aiba scurgeri de ulei sau benzina in partea superioara).Pe dedesupt se poate vedea si cutia (sa nu aiba pierderi pe la planetare). Pe diagnoza nu poti vedea mare lucru (daca nu are becuri ramase aprinse in bord, nu prea iti arata altceva). Daca este cumparata din Romania ar trebui sa aiba un istoric service. Trebuie verificati km dupa seria de sasiu la reprezentanta de unde a fost cumparata (ultima revizie). Cel mai bine ar fi sa iei cu tine pe cineva priceput la Smart. La 20.000km ar trebui sa fie ca noua.
Ca si reprezentanta, in Cluj exista RMB Inter Auto.
Multa bafta!
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 10:11:35 p.m. de micron »

Offline Mihai

• Junior
  • Cluj
« Răspuns #5 : Februarie 06, 2013, 10:31:23 p.m. »
in plus, fa-i test de compresie la motor, nu minte niciodata.

Offline Adelina Maria

• Nou-venit
  • *
  • le petit artiste
« Răspuns #6 : Februarie 11, 2013, 08:33:59 p.m. »
Va multumesc mult. L-am adus pe smartul ardelean la Bucuresti si este foarte fericit :) Totul a fost in regula, iar masina chiar arata ca noua.

Alex

• Vizitator
« Răspuns #7 : Februarie 11, 2013, 09:16:15 p.m. »
Sa fie intr-un ceas bun, sa o stapanesti sanatoasa si sa te poarte peste tot fara probleme! Te asteptam la intalnirile lunare, ce au loc in prima sambata a fiecarei luni, la Academia Militara, orele 13:00.

Offline leomaciu

• Junior
  • just registered
« Răspuns #8 : Februarie 12, 2013, 12:44:13 p.m. »
Lat cat mai multi km fara neplaceri.
Imi place foarte mult ce ti-am luat si la acesti bani cred ca nici nu se putea mai bine :)

Social media

Facebook grup Pagina de like