Autor Subiect: Gindacul cu 8 roti  (Citit de 14952 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mituc

• Senior
  • Gen: Bărbat
Re: Gindacul cu 8 roti
« Răspuns #150 : Iunie 02, 2014, 04:14:26 p.m. »
Oacky, te rog sa-mi spui daca-s utilizabile pozele. Daca nu atunci mai pot face miine un set, ca si-a luat nevasta'mea galaxy S5 si ala face poze mai bune pina si decit fac eu cartofi prajiti.
Gindacul cu 8 roti -  Smart ForFour Brabus

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
  • Smartfan pana la moarte!
    • failtrafic
« Răspuns #151 : Iunie 02, 2014, 04:17:24 p.m. »
Astept sa gasesc un meserias in photoshop sa vedem ce zice !

Ms mult !

P.s. drive safe ;)
Smart Forfour 1.1 - 2005 (cu de toate )
Smart Fortwo  0.6 - 2000
Smart Roadster 0.7 100+ hp-2004

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • failtrafic
« Răspuns #152 : Iunie 02, 2014, 04:37:28 p.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
Oacky, te rog sa-mi spui daca-s utilizabile pozele. Daca nu atunci mai pot face miine un set, ca si-a luat nevasta'mea galaxy S5 si ala face poze mai bune pina si decit fac eu cartofi prajiti.

Omu zice asa : poza sa fie cat mai centrata si sa fie prinsa toata marginea capotei ,sa nu fie exact perpendicular  pe motor ci undeva la 45 grade si fara umbre pe motor - rezolutie cat mai mare ! MS
Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
« Răspuns #153 : Iunie 02, 2014, 04:50:30 p.m. »
Oacky, nu-mi spune, vrei sa faci asa ceva ?

Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • failtrafic
« Răspuns #154 : Iunie 02, 2014, 04:52:33 p.m. »
APROXIMATIV  dar sa nu mai spui la nimeni ok ?

p.s. ai stricat  TOT !

Oacky, nu-mi spune, vrei sa faci asa ceva ?

Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline Bhaal

• Junior
« Răspuns #155 : Iunie 02, 2014, 05:17:01 p.m. »
Ar trebui o poza completa nu pe bucati si o rezolutie buna (pot face o transformare in vector dar tot recomand o rezolutie buna ca sa iasa frumos).

Offline bobilu

• Junior
  • >>> ... <<<
« Răspuns #156 : Iunie 02, 2014, 06:58:40 p.m. »
3D printing?

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #157 : Iunie 03, 2014, 09:57:20 a.m. »
Ok, deci vrei si capota... initial am inteles ca vrei doar compartimentul motor cu cit mai putin posibil din capota. Incercam...

Offline oacky

• Moderator
  • Profesionist
    • failtrafic
« Răspuns #158 : Iunie 03, 2014, 11:27:30 a.m. »
Doar marginea .... ma refer centrata poza cu capota deschisa in asa fel incat sa se vada pozitia exacta a motorului !!

Ok, deci vrei si capota... initial am inteles ca vrei doar compartimentul motor cu cit mai putin posibil din capota. Incercam...
Smart Fortwo  0.6 - 2000

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #159 : Iunie 27, 2014, 12:29:00 p.m. »
Azi am inlocuit o sufa rupta la minerul portierei soferului. Mi-a luat cam o ora jumate cu tot cu sters interiorul, sters urmele de chestii de pe portiera si oglinda, etc.

Multumiri lui cypi26 pentru piese si demonstratia initiala (btw, am reusit sa scot usor usa de pe ghidajul ala, insa a fost mai complicat de pus la loc, fara o surubelnita cu cap plat n-am putut si chiar si asa au ramas multe bucati din manusa de latex prinse pe acolo :) ).

E posibil in curind sa-mi trebuiasca o caseta de directie, partea stinga piriie cind se incalzeste si apare sarcina pe ea (de exemplu la un viraj la dreapta fie unul strins, fie impreuna cu frinare).

Probabl in maxim 2 saptamini vom avea 99k.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #160 : Iunie 30, 2014, 07:44:50 p.m. »
Pentru ca unul dintre proprietarii anteriori ai masinii aparent a avut ciine si pentru ca probabil si altii nu au fost tocmai decenti in comportamentul fata de aceasta masina, am decis sa-i schimb minerele interioare. Cum insa 44 Brabus are o culoare la minere pe care nu am gasit-o la nici un 44 dezmembrat am mers si am facut vopsea la cod si m-am apucat singur de mesterit.

Intii am achizitionat niste minere pentru portierele fata pe care sa experimentez. Cu ce: primer pentru plastic, vopsea argintie la cod (standox), si lac (mazda FTW):
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Am folosit un tub spray gol (era cu gaz/aer comprimat) ca si suport pe care am fixat minerul cu banda adeziva:
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Si o sacosa de hirtie in care imi dau cu spray filtrele K&N. Nu uitati nici de protectie:

Miner revopsit linga minerul de pe masina (e al doilea miner vopsit, celalalt era dus in masina, de aia cel revopsit era de la o portiera iar cel original era de la alta:
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Minerul de pe masina:
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Minerul revopsit linga cel de pe masina - diferente de luciu/granulatie/uzura:
You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

...Si minerul vopsit pus la locul sau:

La vopsire am dat pe un miner 4 straturi si le celalalt 6 straturi de vopsea (din cauza unei imperfectiuni, ieri a batut vintul si mi-a bagat prin sita de la geamul de la balcon o scama), si respectiv doua straturi de lac.

Acum am luat in casa si minerele de pe spate sa le repar. La astea nu mai am nimic de schimb, va trebui sa le dau cu glasspaper sa le netezesc cit pot, sa iau din vopseaua actuala cit pot, si apoi sa le vopsesc eu. Apoi voi continua cu minerele de actionare a deschiderii din interior a usilor, daca ma prind cum sa le scot safa sa scap sufa aia in portiera :)

WIN.

Offline cypi26

• Profesionist
  • 0746623492
« Răspuns #161 : Iunie 30, 2014, 07:47:36 p.m. »
 :D cred ca la modelul venit acum.....se potriveau culorile.....dar felicitari ;D
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #162 : Iunie 30, 2014, 07:51:58 p.m. »
de acum m-am apucat de mesterit singur :) Insa am de rezerva o bila dintr-aia de la un aerator central care va fi mai complicat de vopsit. Ma rog,mai complicat de atit va fi de scos, deci daca stric ceva stiu unde sa vin inainte sa ma zvirle nevasta'mea de la etaj prin plasa de tintari cu sprayuri cu tot :)

Offline cypi26

• Profesionist
  • 0746623492
« Răspuns #163 : Iunie 30, 2014, 07:57:27 p.m. »
Incerc maine sa desfac bordul la forfour.....poate ne bagam la o lucrare ;)   sau studiu....
SERVICE, VANZARI SI DEZMEMBRAI                                                                                                                             SMART  FORTWO , FORFOUR  IASI

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #164 : Iulie 11, 2014, 08:48:07 p.m. »
Azi am facut un test 0-100 cu gindacul. A iesit cam 6.5, 100Kmph atingindu-se la capatul treptei a doua (cam 107-110Kmph pe vitezometru, putin peste 6500rpm pe turometru). Acuma, cum aflu daca e chipuit, ca sa-mi iau si asta din gind? Ii pun pe astia de la reprezentanta sa scormoneasca in ECU si sa-mi spuna daca checksumul softului se pupa cu ceva de fabrica?

Social media

Facebook grup Pagina de like