Autor Subiect: Gindacul cu 8 roti  (Citit de 14954 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mituc

• Senior
  • Gen: Bărbat
Re: Gindacul cu 8 roti
« Răspuns #165 : Iulie 21, 2014, 01:27:40 a.m. »
Nu stiu citi dintre voi cunosc sau folosesc produse pentru tratarea caroseriei sau a geamurilor masinii, dar iata un exemplu despre cum se vede din masina printr-un geam tratat cu un produs hidrofob (Aquapel):

You are not allowed to view links. Register or Login

Acelasi produs este aplicat si pe geamurile laterale, pe trapa de sticla si pe luneta. Folosesc acest produs cam de 5 ani. Geamurile sint mai usor de curatat si vara si iarna iar pe ploaie sau umezeala dupa o singura actionare a stergatoarelor (daca este nevoie) parbrizul sau luneta ramin bec.
Gindacul cu 8 roti -  Smart ForFour Brabus

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #166 : Iulie 26, 2014, 05:09:07 p.m. »
Azi am schimbat incuietoarea usii pasagerului fata care mi-a facut peri albi in ultimile aproximativ 9 luni. Incuietoarea de pe masina nu mai raminea in pozitia inchis, cind miscam clepusul ala in sus nu mai facea click ci revenea. Am s-o desfac sa vad daca e ceva evident si poate o repar.

La orice faceti pe la incuietori, cel mai nasol e de dat fata portierei la o parte. Dupa aia e usor. Partea grea incepe iar cind trebuie pusa fata portierei la loc :)

You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

Sper cu ocazia asta ca mi-am rezolvat si un greiere pe la tweeterul din portiera pasagerului si respectiv aliniat fata de portiera cu orificiul de scurgere din dosul portierei, sa nu-m mai ramina apa acolo. Am scos si aproximativ 100 de grame de pamint din portiera dar orificiile nu erau infundate.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #167 : Septembrie 01, 2014, 11:23:33 p.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #168 : Septembrie 20, 2014, 09:01:23 a.m. »
Ieri am facut un schimb de ulei in alta aprte decit la reprezentanta. Am zis ca am si filtru de ulei, si uleiul, si filtrul de aer,  parca e cam ciudat sa ma duc la mercedes cu toate consumabilele. Datile trecute nu mi-a placut de fiecare data ce ulei mi-au pus asa ca am luat niste redline 0w40.
Cu ocazia asta am rugat mecanicul de acolo sa-mi verifice puntea fata dupa ce la reprezentanta mercedes pe parcursul a mai mult de un an si dupa inlocuiri de bielete, amortizoare, flanse amortizor de 2 ori, etc, mi s-a spus ca totul e in regula iar eu tot aveam zgomote. In plus cind am facut echilibrarea de roti am tras eu de roata stinga si am simtit ca nu sta cum ar trebui. Ei bine, pivotul de pe stinga are un joc destul de mare, atit de mare incit risca sa strice si planetara. Cum de nu au vazut cei de la mercedes o chestie pe care si eu am reusit s-o simt cu masina ridicata nu stiu, dar cu privire la masina asta ar fi a doua idee preconceputa cu care ma trimit la plimbare sau ma pun sa iau piese aiurea:
1. galeria de evacuare sparta si miros de gaze in habitaclu, pina nu am dat peste un nene la ei care a fost dispus in sfirsit la rugamintile mele sa dea scutul termic jos tot eram pus sa cumpar toba finala (indoita de unul dintre posesorii pe care i-a avut masina in germania);
2. si situatia asta, "domnule..., e o suspensie rigida, mai are ceva zgomote in comparatie cu altele, asa e ea", in conditiile in care la masina "cealalta" am o suspensie incomparabil mai rigida si aftermarket, cu mai putine zgomote.

Asadar aghe' astept sa iau brat nou cu pivot bun.

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
« Răspuns #169 : Septembrie 24, 2014, 10:50:45 a.m. »
Felicitari pentru staruinta. Ma bucur cand mai vad/aud de oameni asemeni tie.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #170 : Septembrie 24, 2014, 09:23:03 p.m. »
Merci!

Azi am achitat suma pentru doua brate inferioare, luni scapam de clampanit si piriiala puntii fata. Sper definitiv, presupunind ca la cit am mers cu bratul ala asa nu a fost afectata planetara (care ar fi inca vreo 1400RON, adica nasol de scumpa).

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #171 : Septembrie 29, 2014, 11:18:20 p.m. »
Gata! S-au terminat zgomotele puntii fata! Dupa mai mult de un an jumate de mers la reprezentanta in mod consecvent pentru cea mai mica chichita.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #172 : Octombrie 23, 2014, 11:44:26 a.m. »
Azi am schimbat iarasi stergatoarele. Cele vechi nu erau coapte chiar daca cel de pe partea pasagerului avea aproape un an si cel de pe partea soferului vreo 7 luni. Pentru ca nu am mai gasit de 18" pentru pasager am luat de 19. Am repozitionat bratul stergatorului putin mai sus ca sa nu dea in margine si respectiv in protectia de plastic pentru scurgere si cam aia e. WIN.

Pozele sint facute dupa ce le-am facut o proba.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #173 : Octombrie 25, 2014, 09:33:01 a.m. »
Gindacul a implinit 102k km si joi l-am pus inapoi pe rotile de iarna. ITP-ul l-a luat cu brio luni.

Offline warzanelu

• Junior
« Răspuns #174 : Octombrie 25, 2014, 06:30:03 p.m. »
Spune-mi si mie te rog ce flanse de amortizor ai pus,cat au costat si cum sunt.ms frumos

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #175 : Octombrie 25, 2014, 09:04:47 p.m. »
Am pus flanse OEM, cred ca au fost vreo 150RON pe ambele parti cu tot cu rulmentul ala care nu e rulment, e mai mult un cauciuc, plus flansa de metal.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #176 : Noiembrie 18, 2014, 09:48:18 p.m. »
Gindacul azi a ajuns la 103k si merge din ce in ce mai bine. Tratamentul pentru iarna al caroseriei (pe care-l faceam eu odata la 4-6 saptamini cind era cald, de data asta a trebuit sa apelez la un salon de detailing) tine toate chestiile departe de vopsea pe vremea asta ciudata. Azi dupa un simplu jet a ramas bec, i-am dat si o spuma doar preventiv (s-a inceput clatirea imediat dupa ce s-a terminat de dat).

Offline Florin Lamba

• Nou-venit
  • *
« Răspuns #177 : Ianuarie 04, 2018, 03:17:59 p.m. »
salutare,

ma intereseaza un 44 2004-2006 , exista sistem de fixare scaun copil cu ISOFIX ? sau se poate achizitiona si monta dupa ?

exista ISOFIX ?

Daca da , imi putei da ceva detalii /poze.

Multumesc.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #178 : Februarie 21, 2018, 10:20:59 a.m. »
Al meu are isofix, banuiesc ca si altele au.
Insa e cam de 2ROL sa bagi intrebari dintr-astea generale si cu raspunsuri la o cautare pe google distanta in jurnalul de bord al unui coleg de forum.

Offline mituc

• Senior
« Răspuns #179 : Februarie 21, 2018, 10:34:23 a.m. »
Ok, ca tot n-am mai postat de o vesnicie pe aici dupa crashul epic al forumului de acum citiva ani...
Intre timp gindacul a ajuns pe la 152k km si la un moment dat a primit un update de soft ECU de la 177 la 195cp. In rest nimic notabil, e o masina destul de rezistenta asa ca atit interiorul, exteriorul cit si partea mecanica se prezinta in stare excelenta cu intretinerea corecta.

Social media

Facebook grup Pagina de like