Autor Subiect: ForTwo 0.6 Upgrade?  (Citit de 2384 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline B902XIV

• Nou-venit
  • *
  • Gen: Bărbat
  • just registered
ForTwo 0.6 Upgrade?
« : Martie 05, 2013, 12:55:13 p.m. »
Exista cineva care a cumparat BOV de si Silicone Pipes de la Forge si kitt admisi PowerTech sau K&N?

Da cineva comenzi petru asa ceva ?

Multumesc!
“You’ve already made one Smart decision, are you ready for Genius?”

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
Re: ForTwo 0.6 Upgrade?
« Răspuns #1 : Martie 06, 2013, 10:29:58 a.m. »
Salut, si eu sunt interesat de admisia si bov-ul forge , filtru k&n am si se observa diferenta , se aude si un mic bov !
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline Mihai N

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #2 : Aprilie 10, 2013, 01:22:31 a.m. »
Puteti sa luati de aici toate furtunele si valva de la Forge You are not allowed to view links. Register or Login
sunt 3 furtune in total + valva, furtunul cu valva avand varianta cu si fara.

ceoby

• Vizitator
« Răspuns #3 : Mai 10, 2013, 05:43:47 p.m. »
Si, a-ti facut ceva?

Offline wbx66

• Junior
  • Service Smart Bucuresti
« Răspuns #4 : Mai 10, 2013, 10:12:35 p.m. »
la gabysmart se observa diferenta cu K&N. Cei de la K&N dau un plus de 3 cai putere la BMW M5.... deci la smart e un fel de 0.0003 cai putere in plus!
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #5 : Mai 12, 2013, 06:33:40 p.m. »
Eu ma refeream la sunet , si spre surpinderea ta are un alt cuplu cu filtru de la k&n !
"Sa nu conduci niciodata mai repede decat viteza maxima a ingerului tau pazitor."

Offline Midnight Caller

• Profesionist
  • Mai bine ajungi mai tarziu decat niciodata...
    • ForSmart - Piese pentru Smartul tau !
« Răspuns #6 : Mai 12, 2013, 07:01:42 p.m. »
Sunetul e intr-adevar altul... mai apropiat de "fara filtru".
Cuplul poate coboara cu 100rpm... :)
Sunt zeci de filmulete in care se demonstreaza ca la masinile stock filtrele sport nu fac nimic, ba chiar in unele cazuri SCADE puterea motoarelor (puse pe Dyno, nu din vorbe). Si nu e vorba de filmulete facute de concurenta.
Exact cum a scris si wbx, cei 5 cai sunt dati pe motoare turbo de peste 3 litri, ma indoiesc ca la seringile noastre cu arbore cotit face ceva :)
Dar efectul placebo functioneaza...
Remapare (Chip Tuning) ForTwo CDI ZEE/SAM de la 100Eur
Service Smart, Diagnoza
Black ForTwo CDI, around 60HP/130Nm
Black ForTwo CDI, stock (for now)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Bogdan0118

• Senior
  • New Guy
« Răspuns #7 : Mai 13, 2013, 09:48:02 a.m. »
Gaby cat ai dat pe filtrul de la K&N? Si presupun ca se schimba la fel ca si cel normal la 10000km, nu?

Alex

• Vizitator
« Răspuns #8 : Mai 13, 2013, 10:59:02 a.m. »
Filtrul K&N si altele de genul nu se schimba, doar se curata. Asta e singurul avantaj real. Restul cu puterea si consumul sunt aiureli.

Totusi, daca iei in considerare costul de achizitie (de 5 ori mai scump decat unul normal, cel putin asa sta treaba pt masina mea) si costul kitului de curatare (inca 2 filtre) ar trebui sa merg vreo 5-7 ani ca sa se amortizeze si sa incep sa economisesc, iar in 7 ani ma tem ca va incepe sa se dezintegreze (ori el ori masina mea). Si mai ai si timpul ala mort in care ai dat filtrul jos, l-ai spalat si astepti sa se usuce ca sa-l dai cu ulei. Deci ori tii un filtru de hartie vechi ca sa-l ai de rezerva in caz ca ai nevoie de masina in ziua aia, ori o zi te plimbi cu altceva.

Oricand prefer sa fac un plin de benzina si sa ma bucur de masina asa cum a lasat-o fabricantul decat sa-mi pun sperantele intr-o firma de garaj care crede ca a reinventat roata cu o carpa de bumbac impregnata in ulei.

Si daca nu ma credeti pe mine, scoatei-va pt o clipa filtrul de aer si dati o tura fara, si spuneti-mi daca sesizati vreo imbunatatire de putere. Deci daca fara filtru nu e nici o schimbare, cum ar putea sa fie vreo imbunatatire cu orice tip de filtru, facut el din orice material exotic?

Mai sunt si turbo fortwo-urile voastre, deci oricum tot presiunea aia o aveti, ori ca umpleti cutia filtrului de aer cu sosete, ori cu filtru K&N, ori cu filtru de hartie, turbina tot aceeasi presiune o baga. De unde ar veni cresterea de putere?

Offline Bogdan0118

• Senior
  • New Guy
« Răspuns #9 : Mai 13, 2013, 11:20:33 a.m. »
Intrebam de curiozitate, am cautat si am gasit pe la 220 de lei...nu ma gandesc sa dau banii astia pentru un filtru.

Offline gabysmart

• Profesionist
  • just registered
« Răspuns #10 : Mai 13, 2013, 12:51:04 p.m. »
200lei am dat si eu..

ceoby

• Vizitator
« Răspuns #11 : Mai 16, 2013, 06:37:52 p.m. »
Filtrele sport NU au orificii mai mari decat filtrele obisnuite, pur si simplu sunt regandite pentru a mari suprafata filtrului si teoretic cresc si debitul de aer. K&N in mod cert nu sunt o firma de garaj. Toate masinile de curse din orice domenii folosesc astfel de filtre, nu stiu daca chiar K&N. Poate il vedem si noi la intalnire pe filtru si ne dam cu parerea:)

Social media

Facebook grup Pagina de like