Autor Subiect: Alba ca zapada si cei 19.697.103 de pitici  (Citit de 619 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
Alba ca zapada si cei 19.697.103 de pitici
« : Ianuarie 27, 2014, 09:39:12 a.m. »
Iata ce spuneau unii prin 1969 cant televiziunea era in alb si negru. Daca era color... o dadeau probabil pe aceea cu codurile de diverse culori.
Citat: „Odată cu seara Anului Nou, în chip de semne bune, peste întreaga ţară s-au aşternut zăpezi bogate, nesfârşite aşternuturi de argint pentru ogoare, mirifice podoabe pe crengile care aşteptau nostalgic îmbrăţişările reci şi pure”

You are not allowed to view links. Register or Login
Paginile de Facebook ale SmartFan Romania:

Instructiuni atasare imagini pe forum:

Offline mituc

• Senior
  • Gen: Bărbat
Re: Alba ca zapada si cei 19.697.103 de pitici
« Răspuns #1 : Ianuarie 27, 2014, 12:07:46 p.m. »
Cind inca mai aveam agricultura zapada era o binecuvintare. Acum peste un pamint in general sterp si cu o clasa medie care are locuri de munca exclusiv de birou catre care trebuie sa alerge in fiecare dimineata si de care sa fuga in fiecare seara, zapada sau ploaia sint privite ca un blestem. Country destiny FAIL.
Gindacul cu 8 roti -  Smart ForFour Brabus

Offline tataie

• Senior
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, Romania
« Răspuns #2 : Ianuarie 27, 2014, 12:10:22 p.m. »
A se interpreta in felul urmator: acum 45 de ani se putea , iar acum nu. Nu este o comparatie a 2 sisteme de guvernare ( oare? si intr-un caz si in altul ) ci pur si simplu o intrebare fireasca. Daca ieri am putut, de ce astazi cand teoretic am evoluat, de ce nu mai pot? Este cumva si vina mea?

De fapt , ce este de remarcat ar fi altceva ( zic eu care aveam 8 ani atunci si 10 respectiv 12 ani la zapezile mai mari din iernile 1971 si 1973 ) :
1. felul in care acum fix 45 de ani se putea elibera de zapada o artera prin incarcarea ei (uneori chiar si manual ) in camioane care apoi o lasau de obicei in Dambovita unde erau construite rampe speciale pentru asa ceva;voi ati vazut  o turbofreza in dotarea firmelor care se ocupa de salubrizare/deszapezire?
2. nu existau spray-uri de dezghetat broastele usilor si cu toate acestea usor scormonita gheata din incuietoarea acelei "proaste si mistocarite masini" , usa se deschidea foarte usor;
3. militarii dadeau zapada si nu executau misiuni de lupta si probabil din acest motiv erau mai eficienti;
4. da, erau scosi mai cu voia mai cu sila de la locurile lor de munca pentru eliberarea zapezii dar nu stateau sprijiniti in lopata cautand sa pacaleasca pe cineva;pana la urma daca nu mergeau autobuzele tot pe ei i-ar fi afectat.
5. Si chestia cu " d'aia platesc impozit ca sa mi se faca curat este falsa pentru ca impozite plateam si atunci;
6. si da frate, cine ( primari/contracte neonorate si incasate ) era prins ca face afaceri cu banii statului facea PUSCARIE , nu primea bilete de odihna la Rahova sau condamnari cu suspendare daca cumva se intampla ca suma furata sa fie foarte mare si tentant recuperabil/negocialbila prin alte canale.Si puscariasii nu aveau nevoie de psihologi care sa le aline angoasele capatate in urma plictiselii si deprimarii trecerii de la confort sporit la confort 3, pentru ca nu aveau timp sa capete angoase. MUNCEAU PE RUPTE pentru ca aveau de platit societatii pentru greseala facuta si pentru cazare .

Dar nu este mai putin adevarat si ca:

1. nu erau atatea autovehicule in circulatie;
2. Dambovita era romaneasca si nu franceza ( sic !)
3. se facea armata obligatorie ;
4. Spiritul civic ( chiar daca primea un impuls   ;) ) se PRACTICA, nu se cauta prin emisiuni televizate pe la canale de stiri isterizante (si isterizate de reporteri (?) fara dictie si cu prea mult spatiu liber in carcasa capului)  si socate de cat de rau ninge tocmai iarna!
Un lucru este cert: Daca Dumnezeu nu are simtul umorului ( pentru iertarea pacatelor ) , ne-a luat Dracu' !

Va pun si eu un link cu felul in care se poate taia/prelucra un bustean ( si ce bustean ) in zilele noastre. Fara curent si fara utilaje care sa depinda de vreo alta sursa acaparabila si care sa te faca dependent de f'o corporatie sau alta.
Si credeti-ma ca sunt legate toate astea ( lopata si aburul ) intre ele. Chiar daca spatiul care te desparte este la mai mult de o lopata distanta!
PS : scuze am vrut sa zic un click distanta ;)
Vizionare placuta si mai ales intelegere adanca :-*
You are not allowed to view links. Register or Login / certificate energetice cladiri si apartamente

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
« Răspuns #3 : Ianuarie 27, 2014, 02:40:43 p.m. »
Asta cu busteanul mi-a facut pofta de lopata. Mai ies la o tura. Mi-am dezgropat Smartul in dimineata asta, o sa trec la urmatoarea masina din parcare. Ma uitam la aia cu lopetile... umar langa umar. Daca ar cobora unul de la fiecare etaj cu o lopata, in 30 de minute cred ca s-ar face curat de jur imprejurul blocului. Sau s-ar dezapezi strada din spatele blocului. O roaba, doua, trei ca sa nu faci drumuri multe si marunte si ... voila.

Paginile de Facebook ale SmartFan Romania:

Instructiuni atasare imagini pe forum:

Social media

Facebook grup Pagina de like