Autor Subiect: smunceste treapta 1  (Citit de 9207 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cosminnedelcu

• Be smart, think smart, open your mind!
  • Moderator
  • Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti
    • http://www.smartfan.ro
Re: smunceste treapta 1
« Răspuns #60 : Iunie 03, 2013, 08:43:21 a.m. »
ai fost cumva si la intalnirea din cluj?
bravo masina tine la tine ;)
inca o data fiabilitatea masinii vorbeste de la sine :)
Air is drawn into the cylinder of a diesel engine and compressed by the rising piston at a much higher compression ratio than for a spark-ignition engine, up to 25:1. The air temperature reaches 700–900 °C, or 1300–1650 °F.

screfeleanu

• Vizitator
« Răspuns #61 : Iunie 03, 2013, 10:02:18 p.m. »
din pacate nu...am sa ies la o intalnire in Bucuresti cand se organizeaza...am fost in partea Moldovei si Duminica cand m-am intors super vijelii, gheata, ploaie foarte multa, tin sa precizez ca aceste conditii meteo nu mi-au stat in cale si nici tirurile constant 100km/h si se comporta extraordinar nu credeam asta daca imi povestea cineva, consum 3%nu am depasit 100.

Bogdan0118

• Vizitator
« Răspuns #62 : Iunie 28, 2013, 11:39:02 a.m. »
You are not allowed to view links. Register or Login
Asta este bun? Abea am gasit...

Midnight Caller

• Vizitator
« Răspuns #63 : Iunie 28, 2013, 11:40:57 a.m. »
Du-te man in Vitan in targ si ceri "Vaselina alba cu litiu". Gasesti la toate tarabele :)

Bogdan0118

• Vizitator
« Răspuns #64 : Iunie 28, 2013, 11:52:29 a.m. »
 :D :D :D da nene dar cred ca este 40 de lei acolo :P
Am gasit asta undeva in Militari :P

Midnight Caller

• Vizitator
« Răspuns #65 : Iunie 28, 2013, 12:49:57 p.m. »
Intre "cred" si "stiu" e o diferenta de vreo 20 de lei... adica 25RON cu cat l-am luat eu.

Bogdan0118

• Vizitator
« Răspuns #66 : Iulie 02, 2013, 03:39:25 p.m. »
Salutare,
In WE am reusit sa curat si sa gresez actuatorul.
Am facut un mic clip, nu stiu cat este de corect ce am facut dar la mine a avut rezultate, avand in vedere faptul ca era un scartait teribil tot timpul cand era actionat cel in cauza.
You are not allowed to view links. Register or Login
Sper sa intelegeti ce am facut eu pe acolo :D

Offline chico

• Junior
  • Smart Fortwo 2003 CDI Coupe
« Răspuns #67 : Iulie 02, 2013, 08:37:37 p.m. »
Si eu ma confront cu smuciturile alea dar la mine este vorba de tampon motor,cred ca si tu ai aceasi problema,in treapta 1 sau a doua cand o calc nu se intampla nimic timp de o secunda dupa care cupleaza brusc si te smuceste bine de tot.Daca mergi prin gropi smuceste de mama mama.....AM crezut initial ca este ambreiajul sau cutia de viteze.
Am fost cu ea in service si mi-au spus ca un tampon motor este rupt sau deteriorat grav de tot,mi-au si aratat cand accelera motorul se misca teava de esapamant cu tot cu motor,nu mai este prins asa cum trebuie de sasiu....Faza la mine este alta,nu prea are cine sa mi-l schimbe la mine in oras si nici bani nu ma dau afara din casa...

Bogdan0118

• Vizitator
« Răspuns #68 : Iulie 03, 2013, 09:08:38 a.m. »
Un mic zgomot tot a mai ramas. Cand l-am montat se auzea destul de intens, l-am dat iar jos gandindu-ma ca de acolo se aude si ca trebuie sa-l gresez si acolo, dar cand l-am dat a doua oara jos capul tijei era deja plin de o chestie unsuroasa (mai mult mazga) si ma gandeam ca trebuie altfel de solutie pt gresare desi vaselina asta cu litiu am vazut ca merge si pt metal-metal... nu am vrut sa stric asa ca l-am lasat asa...oricum nu se compara, se auzea oribil inainte.

Offline chico

• Junior
  • Smart Fortwo 2003 CDI Coupe
« Răspuns #69 : Iulie 03, 2013, 10:31:00 p.m. »
Astazi am gresat si actuatorul iar smucitura nu a disparut absolut deloc,tot la fel se simte,nu imi ramane decat sa schimb tamponul motor...

screfeleanu

• Vizitator
« Răspuns #70 : Iulie 11, 2013, 01:30:59 p.m. »
si la mine e tot tamponul la motor central rupt...nu mai smunceste deloc..am deja aporape 3000km de cand am fost la cosmin la curatat si la bod la tester...acum este ok...numai ca din cauza tamponului cateodata la plecarea de pe loc tremura putin si pe la 50-80km/h are un vuiet masina tot de la asta turatii mici si este un vuiet mic...am inteles ca trebuiw numai original ca agtermarket e praff original 380ron after 150-200ron...manopera 100-150ron...e mult de munca...spor la treaba sper sa ma hotarasc sa il sxhimb repede

mille

• Vizitator
« Răspuns #71 : Iulie 15, 2013, 08:52:20 a.m. »
Buna ziua si mult respect,

sunt nou pe acest forum si nou  posesor de smart,de cateva zile am achizitionat pentru sotie un smart cabrio diesel din 2001,
dupa cateva zile am observat ca am 3 probleme :
- nu-mi merg luminile de la pozitie [nici fata,nici spate si nici in bord kilometrajul nu este luminat]
- masina trage bine,ajunge foarte repede la 110,dar cand se schimba treptele de viteze masina zmunceste putin,in special treptele 1,2,3]
- cand dau prin gropi se aud niste zgomote de fier pe fier pe sub ea.

as dori daca se poate sa-mi dati niste sfaturi daca nu deranjez .

O zi placuta !
« Ultima Modificare: Iulie 15, 2013, 09:11:43 a.m. de mille »

Midnight Caller

• Vizitator
« Răspuns #72 : Iulie 15, 2013, 10:33:28 a.m. »
La punctul unu iti trebuie maneta de lumini....Sau sa o repari pe a ta temporar (ca nu va tine o vesnicie) si nu este o problema absolut complexa. E de scos capatul, curatat, uns, si pus la loc, se rezolva in 10 minute.

mille

• Vizitator
« Răspuns #73 : Iulie 15, 2013, 01:18:09 p.m. »
sunt din buzau
o sa incerc sa desfac blocul de lumini,sper sa rezolv
revin cu reply

mille

• Vizitator
« Răspuns #74 : Iulie 15, 2013, 05:11:34 p.m. »
am desfacut blocul de lumini,era ca nou
am descoperit dc nu aveam lumini fata/spate bord-toate cele 6 becuri arse ,wtf ...?
le-am schimbat pe cele din bord si cele din spate si este totul in regula.
pe cele din far nu stiu cum as putea sa le schimb ca nu am acces,nu-mi incape mana in spate sa desfac soclurile  :o
ceva sfaturi ?
- nu am zis ca am zgomot la schimbatul vitezelelor,pur si simplu simt cum masina s-ar infrana putin si apoi cum schimba treapta isi da drumul,poate nu sunt eu obijnuit cu aceasta masina,eu conduc zilnic si de multi ani doar megane 2 1.9 si bmw 320 ambele cutii manuale ![e departe ideea de-a ma lauda,sanu se interpreteze gresit]
« Ultima Modificare: Iulie 15, 2013, 05:18:14 p.m. de mille »

Social media

Facebook grup Pagina de like