Autor Subiect: E rentabil sa faci upgrade la Euro 5?  (Citit de 325 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dssdexter

• Junior
  • Gen: Bărbat
  • Smartist
E rentabil sa faci upgrade la Euro 5?
« : Aprilie 28, 2018, 01:43:07 a.m. »
Salut, de ceva timp ma tot gandesc daca merita sa omologhez motorul actual Euro 4 la Euro 5 si in ce ar consta treaba asta... Contextul actual e relativ, ce mi-e 2021 ce mi-e 2023 pt Euro 5...
De ce acum? Oricum vreau sa schimb toba si pot s-o fac de la zero, prefer varianta asta decat sa ma cert pt un SH care nu stii cat te tine.
Dilema incepe de la catalizatoarele de euro4 vs cele pt euro5 - eu avand euro4 si avand 2 sonde lambda, cel euro 5 e cu o sonda...deci, diferenta de clasa de poluare la modelele euro5 e si din soft facuta sau mai exista si alte piese in sistemul nou..? Trebuie de la doua sonde sa ma duc la sistemul cu 1 sonda, se poate?
Daca rezolv faza cu catalizatorul, cu sondele si cu softul pot sa trec de la euro 4 la euro 5?(bineinteles trecand pe la competentii RAR...pfff)

Saaau mai bine imi fac toba pt euro 4 si ma bucur de ea, iar daca va fi nevoie iau un motor Euro 5 pe care cum il omologhez tot euro 5? Ar fi bine de stiut daca merge motor euro5 pe masina Euro 4 si in ce consta...

Detin un 451 Mhd...si tare mi-e draga Gargarita :))
ForTwo 451 Mhd Coupe 71CP

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: E rentabil sa faci upgrade la Euro 5?
« Răspuns #1 : Aprilie 28, 2018, 09:42:11 a.m. »
La chestiile astea cu norme de poluare ,modificarile trebuie facute de service autorizat RAR si numai cu piese OEM . Cu cat crezi ca rescrie softul la reprezentanta ? Un service oarecare si daca RAR recunoste valabilitatea lucrarilor facute tot nu are aparatura si softurile necesare.
Te risti cu dosar penal pt drepturi de autor? Ca la urma urmei urmeaza o omologare pe care o vad si cei de la Daimler AG care daca softurile provin dintr-o cumparatura de la ei atunci ok ,daca nu cer drepturile de autor ; nu vreau sa stiu cate Smarturi poti cumpara cu banii privind drepturile de autor .
Si cireasa e RAR-ulcare va da din colt in colt pana sa finalizeze actele . Oare un Smart electric nu e mai potrivit? Sau unul euro5 din nastere?

Social media

Facebook grup Pagina de like