Autor Subiect: Jurnal de bord B-30-HLG  (Citit de 973 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Gen: Bărbat
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
Jurnal de bord B-30-HLG
« : Iulie 22, 2010, 11:58:30 a.m. »
m-a hotarat sa-mi tin un jurnal de bord aici, ptr ca e bine sa-mi aduc aminte de ceea ce i-am facut bijuteriei mele in timp.
am achizitionat-o in 2008 din nemtia si pana acum nu am avut probleme majore la ea.
este model 2003, este diesel, avea a/c, este in 2 nuante de gri si are cutie automata.
din pacate, anul asta, odata cu venirea verii caniculare, am observat ca s-a dus naibi climatizarea mea. mai mult de 1-2 saptamani nu-mi tine freonu in instalatie. banuiesc ca-i place mai mult pe afara, ca prea n-are stare in instalatie :-\
am luat masina cu 50.000 km la bord si am facut revizia la casa auto = 1200 lei, in care s-au schimbat toate filtrele + verificarea masinii... cand am auzit pretul, mi-au cazut plombele din gura... dar am platit ce spanac sa fac, dar nici nu mai calc pe la ei ptr revizii sau orice altceva complicat.
in 2009 am achizitionat un turometru si un ceas de bord (cele 2 gogosi) de la zephine, le-am montat, dar a trebuit sa activez turometru la casa auto (altfel nu mergea) si m-a costat decent = 30 euro/adica 120 lei.
ieri, adica pe 21.07.2010, la 65.000 i-am schimbat si ei uleiul si filtrul de ulei (pe care le-am achizitionat din targ vitan cu 195 lei = 180 uleiul castrol edge 0w30 si filtru de ulei 15 lei) cu programare la norauto si m-a costat 56 lei manopera + bonus schimbat un bec ars de la frana stanga. oricum , au fost destul de rapizi, adica vreo 1h cu totul.
mai mult au stat sa-mi reseteze intervalul de service, ca al naibii nu voia deloc sa revina la 10.000  ;D
o sa fac un tutorial cu pasii de urmat ptr resetare interval service ptr 42
urmeaza sa-i schimb zilele astea filtru de polen, de aer si de motorina  ???
mai mult ca sigur o sa ma duc calare peste rive sa ma ajute  ;D, asa ca rive.... pune berea la rece si pregateste grataru ca vine cavaleria ;D
« Ultima Modificare: Iulie 22, 2010, 12:00:13 p.m. de commandorsteel »

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
Re: Jurnal de bord B-30-HLG
« Răspuns #1 : Iulie 22, 2010, 11:50:33 p.m. »
gratarul e pregatit si te astepta cu drag (sa pui ceva pe el, dar nu hartie) ;D
You are not allowed to view links. Register or Login - SMART FORTWO CDI

Social media