Autor Subiect: Cauciucuri  (Citit de 430 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lexis982

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
Cauciucuri
« : Septembrie 05, 2019, 06:36:04 a.m. »
Va salut și in masura in care s-a mai discutat îmi cer scuze,însă eu unul nu am reușit sa găsesc pe forum cu funcția search subiectul...sunt nou pe forum și proaspăt posesor fff fericit de Smart fortwo din 2004 motor benzina. Am luat masina exclusiv pt oraș,însă deși am și o masina pe care intenționam sa o folosesc mai mult in weekenduri după achiziționarea smartului,va mărturisesc ca m-am îndrăgostit de noua mea buburuza și am început sa o folosesc și in weekenduri chiar și pt deplasări interurbane...întrebarea mea este următoarea:in carte am observat ca am trecute toate dimensiunile de roti atât pe fata cat si pe spate...adică:pe fata atât cele de 135,145 cât și 175 pe 16,iar pe spate cele de 175,195 pe 15 sau cele de 205 pe 16...întrebarea mea:exista o combinație anume între roti sau atâta timp cât păstrez diametrul la fel fata spate pot pune ce lățimi vreau? Întreb pt ca am jantele originale pe 15 modelul cu floricica și as vrea sa-i pun pe ele cauciucurile de 195 pe spate(acum are 175 pe janta) iar pe fata sa le păstrez pe cele de 145...va multumesc anticipat pentru răspunsuri și ma bucur sa fac parte din comunitatea posesorilor de buburuze

Offline ct23gan

• Incepator
  • **
  • just registered
Re: Cauciucuri
« Răspuns #1 : Septembrie 05, 2019, 11:47:34 a.m. »
Salut si bine ai venit.

Nu stiu care sunt cele floricica, dar presupun ca ai jantele starline, de 5.5" latime pe spate.

Poti combina 145/65R15 cu 195/50R15 nu e o problema aici. Dar jantele spate nu cred ca sunt suficient de late pt a acomoda anvelope de 195, si chiar daca le pui, o sa stea foarte balonate si o sa arate uratel (din experienta vorbesc, am pus 225/35R17 pe janta de 7" latime)

De asemenea, cu cat va fi mai mare si mai grea anvelopa, cu atat va demara si opri mai greu masina, si va consuma mai mult. Comfortul are si el de suferit un pic din cauza ca anvelopa mai lata va avea aceeasi amprenta la sol dar o alta forma a peticului de contact: va fi mai lat si mai scurt, trecand mai abrupt peste denivelari fata de un petic de contact relativ mai lung, cum ar forma o anvelopa mai ingusta.

Daca planuiesti sa mergi preponderent cu smartul si aspectul e mai important decat functionalitatea (te inteleg aici), atunci iti vor trebui un set de jante pt iarna. Ce ar fi sa cauti un model de jante mai late pe spate si sa le folosesti pe acelea vara cu 195/50R15 (evident cu aceleasi penalitati asupra dinamicii si a comfortului) si sa revii iarna la cele inguste.

Vezi aici ce modele de jante sunt disponibile, si in ce latimi vin  You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Lexis982

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #2 : Septembrie 05, 2019, 03:54:57 p.m. »
Salutare și multumesc mult pt răspunsul prompt...nefiind cunoscător nu știam modelul însă după ce am accesat site-ul Atașat de tine într-adevăr sunt cele starline...înțeleg faptul ca dacă as monta pe ele roți de 195 ar arata urat și ar suferi și confortul la volan....eu am luat masina și cu jantele de tabla echipate cu cauciucuri de iarna care sunt in stare f buna,însă cele de vara care sunt pe jantele starline sunt cam duse...cele pe spate ca și uzura, însă cele de pe fata sunt și f vechi...pe spate au dot 2011 iar pe fata 2009 și când am fost nevoit sa pun câteva frâne sănătoase intra ABS imediat,iar la viraje luate nu foarte scârțâiau rău de parca făceam drifturi și ma gândisem sa le schimb la primăvara pe toate cu variantele mai late,dar dacă trebuie sa iau și alte jante cred ca deranjul e deja prea mare și voi echipa buburuza doar cu cauciucuri noi de aceleași dimensiuni...multumesc încă o data pt răspunsul prompt și drumuri fără evenimente!

Offline ct23gan

• Incepator
  • **
  • just registered
« Răspuns #3 : Septembrie 05, 2019, 05:07:22 p.m. »
Da. Ca aspect, o sa para mereu usor dezumflata anvelopa, din cauza ca o sa faca burta peste janta care e mult mai ingusta decat ea (14cm latime janta vs 19.5 latime anvelopa)

Pe partea de comfort, anvelopa va fi mai grea deci va imprima un soc mai mare suspensiei, si forma modificata a peticului de contact va contribui si ea la accelerarea socului. De asemenea, anvelopa va avea un indice de greutate mai mare si deci un perete lateral mai dur, care absoarbe mai putin din socuri.

Toate aspectele astea nu sunt extraordinar de accentuate, in schimb cumulate se vor simti. Si avand in vedere ca toate sunt dezavantaje, si singurele avantaje ar fi aspectul masinii vazuta din spate si poate pretul usor mai mic al anvelopelor, nu stiu daca merita. Dar asta hotarasti tu.

Offline Lexis982

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #4 : Septembrie 06, 2019, 05:15:52 a.m. »
Multumesc pentru lămuriri...eu îmi doream acele anvelope crezând ca vor face pe lângă aspectul mașinii și o treaba mai buna in oferirea unei stabilității mai bune pe viraje,etc.,însă se pare ca nu este cazul,iar bătaia de cap cu schimbat jantele cu altele nu cred ca merita...dacă ar fi sa schimb jantele,as merge direct pe pachetul de 16 cu roti de 205 pe spate și 175 pe fata care sunt trecute și ele in carte, dar deja m-as complica prea mult doar pt o chestiune de aspect care înțeleg pe de alta parte ca in rulajul de zi cu zi ca și stabilitate și confort nu mi-ar aduce vreun beneficiu...

Offline ct23gan

• Incepator
  • **
  • just registered
« Răspuns #5 : Septembrie 06, 2019, 11:07:54 a.m. »
La cat de usor e fortwo-ul, cu anvelope in dimenisunile pe care le ai acum nu ar trebui sa ai probleme de aderenta.

Suspensia contribuie cel mai mult la stabilitate si franare pe suprafete imperfecte, in particular amortizoarele.

Dupa anvelopele vechi,ele ar putea fi urmatoarele lucruri de schimbat la masina.

Offline Lexis982

• Nou-venit
  • *
  • Nou venit
« Răspuns #6 : Septembrie 06, 2019, 12:25:45 p.m. »
Am sa văd cum se comporta și cu cele de iarna când le va veni vremea și dacă e la fel voi verifica și amortizoarele, însă momentan nu scot vreun zgomot specific cum am aobservat la toate celelalte mașini pe care le-am avut, când erau pe ducă sau sa observ vreun ruliu  sau balans excesiv al mașinii...singurul simptom este ca atunci când pun frâna la viteze destul de mici de genul maxim 20-30 de km la ora dar frâna ferma,când nu intra ABS ul, scârțâie cauciucurile de parca ar fi trenul in gara...

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #7 : Septembrie 07, 2019, 10:37:18 a.m. »
Sa ai noroc de Brabus.
145 pe fata si foloseste numai ce ai trecut in CIV . Pt comfortsi la drumurile noastre se preteaza mai bine mai mare ca pica mai greu in groapa . De asemenea vezi pe 16 .

Social media

Facebook grup Pagina de like