Autor Subiect: Ajutor achizitionare smart fortwo ''brabus''...  (Citit de 250 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline chico

• Junior
  • Gen: Bărbat
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
Ajutor achizitionare smart fortwo ''brabus''...
« : Septembrie 14, 2019, 03:22:29 p.m. »
Salutare dragi colegi sper ca nu sunt offtopic si nu incalc vreo regula a forumului. DOresc sa achizitionez un smart fortwo 450 din 2003 brabus. Problema este ca nu stiu sigur daca este brabus, am verificat seria sasiului pe rarom si acolo este trecuta ca brabus. Masina este cea din link-ul de mai jos: You are not allowed to view links. Register or Login

Credeti ca este un brabus? Merita acei bani, cam la ce probleme sa ma astept, va multumesc,

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: Ajutor achizitionare smart fortwo ''brabus''...
« Răspuns #1 : Septembrie 15, 2019, 03:56:53 p.m. »
Lasa rarom ca mie la o masina pe benzina au dat o carte in care era trecut ca tip combustibil motorina - si de nu se vedeu fisele de bujii ...
E brabus ,de data asta au nimerit-o .
Pe motor trebuie sa scrie Brabus (si/sau ceva cu Mercedes) .

Benzinarele Smart 450 sunt problematice .
Masina pare cu multe accesorii ,oglinzile trebuie sa fie electrice ,cele manuale sunt pe negru .
Scaunele impielitate pe Smart -vara te lipesti de ele ,iarna ingheti -sunt singurul model cu incalzire in scaune .
Neaparat o diagnoza cu MB Star in care sa verifice calculatoarele (apare si data softari lor iar daca e Brabus factory atunci trebuie sa apara softarea calculatorului central (ZEE) ca find facuta in 2003 sau cu un an doi mai devreme (NU DUPA 2003) .;kilometrajul inscris in calculatorul central trebuie sa corespunda cu kilometrajul din A10 (calculatorul din vitezometrul  de bord) - daca nu corespunde vor fi mari probleme in timp .
Functia softouch sa fie funtionala (adica sa schimbe automat vitezele) e de dorit ,schimbarea vitezelor din padele e importanta ca daca nu schimba e ceva costisitor dus (volan ,lipsa modul,schimbator - oricare dintre ele sute de lei numai piesa) .
A/C scrie ca e functional dar incercat .
Pe partea legala: verificat daca in CIV sunt trecute dimensiunile rotilor  . Un set de roti e intre 500 si 1000 lei pe tabla .
Vazut frane, e o boala unitatea de ABS mai ales la servisarea Made in Romania .
Ambreiajul fie ok -se schimba pachetul de ambreiaj iar acesta costa pe la 1400 lei . Vitezele trebuie sa le schimbe lin ,fara trepidatii .Si sa le schimbe pe toate 6 .
Verificati Cruise control si blocul de lumini la incalzire -trebuie sa execute la fix toate comenzile fara sa se incalzeasca .

Offline chico

• Junior
  • SMart Fortwo 2001 599 Cabrio
« Răspuns #2 : Septembrie 16, 2019, 12:10:29 a.m. »
Am mai avut smart inainte vre 4 ani si am cat decat idee despre ele. Problema este cum imi dau seama daca este exact brabus sau nu??? Nu am tester sau lucruri de genul.

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
« Răspuns #3 : Septembrie 16, 2019, 05:50:23 p.m. »
1. cu MB Star
2. dupa VIN la producator
3. folosind un VIN decoder
Daca ai avut Smart sti ca la 450 numai MB Star /Win Star Magus e valabil ,celelalte testere daca vad Smartul dau tot felul de rezultate aiurea .
Inscriptii cu Brabus pot fi aplicate dar calculator inscris in 2003 ('02) cu versiunea de soft Brabus ,mai greu . Si apoi calculatorul central (ZEE) are inscris in el kilometrajul masinii ,kilometraj care trebuie sa puste cu cel din bord (cluster instrument) care e de Brabus .

In VIN (Vehicle Identification Number) este cuprinsa si o informatie depre ce model si ce optionale are la iesirea din fabrica ; daca trimiti o intrebare cu rugamintea de a te ajuta sa deslusesti din VIN ce este cu Smartul purtator al seriei ,la Smart.de sau Smart.fr  o sa primesti un raspuns imediat (direct sau pun ei pe cineva de Smart Romania sa-ti raspunda .Bineinteles ca trebuie sa faci nitel pe blonda .

Social media

Facebook grup Pagina de like