Autor Subiect: Presiune A/C  (Citit de 8 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristian85

• Nou-venit
  • *
  • Gen: Bărbat
  • just registered
Presiune A/C
« : August 02, 2020, 11:10:53 a.m. »
Salut.
Detin un Smart 451, 1.0 benzina 71 cai. Totul perfect pana acum aprox 1 luna cand am fost nevoit sa-i fac o incarcare cu freon. Cam 2 saptamani dupa incarcare a bagat rece, dar nu asa rece cum baga de obicei. Dupa astea 2 saptamani a inceput sa bage iar foarte rece, dupa care am observat ca dupa ce se incalzeste motorul, compresorul A/C cupleaza si decupleaza incontinuu. Am mai facut o verificare, unde s-a constatat ca presiunea pe conducta A/C este de 25 bari, foarte mare, ceea ce ar fi insemnat probabil un dop, infundata pe undeva. Primul pas a fost schimbarea radiatorului A/C cu filtru uscator, dupa care reincarcare cu freon si verificare presiune - la fel: 25 bari si compresorul la fel cupleaza si decupleaza mereu dupa ce se incalzeste motorul (in schimb baga aer foarte rece, abia tii mana la gura de aerisire). Pe tester nu a dat nicio eroare, nicio problema, temperaturi ok, valori normale.
Si acum sa vin si cu intrebarile: este normala aceasta presiune mare de 25 bari, sau este in continuare o problema undeva pe instalatie? daca intr-adevar este o problema, sa incerc si o curatare de instalatie sau o verificare a valvelor de expansiune?

Social media

Facebook grup Pagina de like