Autor Subiect: Calibrare actuator Craiova  (Citit de 90 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
Calibrare actuator Craiova
« : August 07, 2020, 06:21:23 p.m. »
Buna seara tuturor, am un smart fortwo CDI din 2000, am avut probleme cu actuatorul si am cumparat unul sh.
L-am înlocuit si acum cred ca trebuie sa ii fac recalibrarea pentru ca nu il recunoaște.
Masina a ramas practic imobilizata si vechiul actuator e distrus, adica l-am distrus si nu mai pot sa il folosesc.
Daca este cineva din Craiova si ma poate ajuta contracost bineinteles, masina este in zona hotel Sydney.
Va multumesc!

Offline mottofreee

• Profesionist
  • Gen: Bărbat
  • Cluj Napoca ,Smarturi 42 ,Star
Re: Calibrare actuator Craiova
« Răspuns #1 : August 08, 2020, 03:17:50 p.m. »
Banuiesc ca e vorba de acuatorul de ambreiaj .Acela functioneaza din prma daca totul e in regula. Problema de recunoastere e un pic diferita de calibrarea punctului de atingere ,fara calibrare functioneaza dar cu probleme .
Bineinteles ca in prima faza e recomandata calibrarea mecanica si calibrarea electronica. Daca calibrarea electronica presupune MB Star & Co (musai) , calibrarea mecanica presupune decat o cheie si careva care se stie . Daca nu se rezolva asa -probabilitate de 90% spre 100% , atunci trebuie sunate firele la mufa EDG - in acest timp minusul de baterie trebuie demontat.

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #2 : August 10, 2020, 01:25:55 p.m. »
Multumesc pentru raspuns, da este vorba de actuatorul de ambreiaj, cred ca nu recunoaste punctul de atingere pentru ca ramane triunghiul cu semnul /!\ aprins in bord, recunoaste treptele dar nu poate sa plece de pe loc sau cateodata pleaca dar foarte violent apoi doar se aud zgomote sub masina si practic cred ca o scoate din viteza.
Motorasul de la vechiul actuator avea rulmentii aproape inexistenti, asta e motivul pentru care l-am schimbat, si am vazut ca are un inel magnetic, practic un limitator magnetic probabil sa nu impinga mai mult decat trebuie.
Mecanic eu l-am reglat la fel cum o faceam si cu cel vechi, dar tot nu merge.
Sa fie actuatorul asta sh defect? Sa comand altul?
Multumesc!

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #3 : August 10, 2020, 01:29:28 p.m. »

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
 Aici este motorasul desfacut! Inelul l-am rupt ulterior.

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #4 : August 10, 2020, 11:10:38 p.m. »
Un fir intrerupt .Acesta poate intrerupt jos la mufa care se cupleaza la actuator sau la cca 45cm de mufa . Suna firele din mufa actuatorului in mufa EDG . Daca ai nevoie am sa caut corespondenta .

La actuator merg 6 fire ori pt actionarea unui motor de cc inainte-inapoi sunt suficiente 3 . Celelalte 3 sunt de la senzorii care citesc pozitia ambreiajului . Actuatorul de ambreiaj e sincronizat cu actuatorul de schimbare treapta . Inelul ala face parte din encoder ,acum actuatorul se numeste defect . Eu nu demontez niciodata motorasele decat le scot din cele 2 suruburi pt curatarea/gresarea acuatorului .

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #5 : August 11, 2020, 12:16:50 p.m. »
Buna ziua! Am cautat si eu Sa vad daca e vre-un fir intrerupt, si in partea de jos a intercoolerului, am demontat tot, am urmarit firele dar pare totul in regula sau poate mi-a scapat mie ceva.Motorosasul l-am desfacut complet doar din puta curiozitate stiind ca am actuatorul de rezerva.
Actuatorul sh il am de vre-o 3 ani si de atunci de cand l-am cumparat am incercat sa il montez si facea exact cum face si azi. L-am cumparat pt ca micul burduf de cauciuc care vine pe tija era rupt/deformat la actuatorul meu si nu il gaseam separat. Ca o paranteza cand am cuparat masina am gresat actuatorul cu vaselina litiu si se pare ca nu a fost asa buna pt eu cred ca asta e motivul pentru care s-a deteriorat burduful, se facuse ca din plastelina.
 Deci nu stiu ce sa mai incerc, doar sa cumpar alt actuator(al treilea) pt ca se pare ca nu gasesc pe nimeni cu interfata specializata iar cei de la mercedes doar ma duc cu “zaharelul”.

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #6 : August 11, 2020, 12:38:16 p.m. »
Daca puteti sa imi dati o corespondenta a firelor ar fi perfect, asa pot sa le verific cu un aparat de masura.
Multumesc!

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #7 : August 13, 2020, 08:04:08 p.m. »
Buna seara, am schimbat actuatorul cu altul tot cumparat sh si intradevar acum functioneaza. Deci practic motorul electric avea probleme, desii el conectat direct la 12v functiona.Am reusit si am facut si recalibrarea din diagnoza  dar nu a fost mare diferenta fata de reglajul mecanic. Momentam masina functioneaza fara probleme si fara aprinderea martorului /!\ in bord.

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #8 : August 14, 2020, 11:47:05 p.m. »
Problemele apar dupa parcurgerea unor distante . Necalibrarea duce la : uzura excesiva a ambreiajului (se gata in 30 000 km) ,ruperea tamponului motor fata  si fire ...
Bine ca s-a rezolvat ca am fost plecat .

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #9 : Septembrie 06, 2020, 06:33:09 p.m. »
Buna seara tuturor, masina a mers bine pana azi moment in care s-a aprins /!\ in bord si practic iar a ramas imobilizata, dupa luarea contactului de mai multe ori si-a revenit. Chiar nu mai stiu ce sa fac. O sa ma uit la inelel de ABS sa nu fie fisurate desii nu cred ca ar crea simptomele astea. Sau poate e ambreiajul la sfarsitul vietii.
O seara frumoasa tuturor!

Offline mottofreee

• Profesionist
« Răspuns #10 : Septembrie 09, 2020, 12:38:38 p.m. »
Decupleaza batera timp de 10 min. 
Numai inelele de la rotiile din spate crapa ,cele de ratiile din fata sunt protejate .
MB Star stie sa verifice buna functionare a circuitului ABS - ala cu inelele ; de asemenea mai fac figuri si senzoriii/firele .
In cele 10 minutele pin care bateria e deconectata , scoate mufa de la ZEE si implant-o la loc bine ; sigurantele si releele sa fie bine montate .
Verifica si blocul cu sigurante si relee de sub scaun  - sigurantele si releele sa stea bine ,alea-s mai putine si le poti scoate si curata cu o bucata de lemn terminalele .
« Ultima Modificare: Septembrie 09, 2020, 12:45:53 p.m. de mottofreee »

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #11 : Septembrie 09, 2020, 10:45:44 p.m. »
Multumesc de raspuns, intradevar inelele ABS sunt ok, o sa incerc si varianta cu tabloul de sigurante.
O seara placuta!

Offline capicapitan

• Nou-venit
  • *
  • just registered
« Răspuns #12 : Septembrie 13, 2020, 02:11:41 p.m. »
Buna ziua, am deconectat bateria, verificat si curatat sigurante, si cele de sub scaunul soferului, deconectat si reconectat mufa la panoul de sigurante, “admirat” relele pt ca altceva nu am putut sa le fac, dar problema persista.
  Ciudat si nu tot timpul, acum sunt situatii cand merge normal iar dupa o scurta oprire iar se aprinde /!\ in bord si nu mai intra in nici o viteza, iarasi o opresc, astept, iar pana la urma isi revine. Alte idei?
O duminica placuta tuturor!

Social media

Facebook grup Pagina de like