Author Topic: Ce navigator aveti? Dar soft de navigare?  (Read 3057 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
Ce navigator aveti? Dar soft de navigare?
« on: June 15, 2010, 12:07:07 PM »
Acum cateva luni, cand mi-am luat GPS-ul am cautat informatii despre asa ceva pe forum. Ne-gasind nimic aici am cautat prin alte locuri. Asa ca vin cu propunerea sa ne prezentam fiecare aparatul cu partile lui bune si rele si eventual facem schimb de informatii in ce priveste harti, rute etc.
Incep eu:
Am un navigator Nortcross ES505
Specificatiile de pe site-ul lor: ES 505 - Device specifications:

BASIC SPECS:
Windows™ CE 6.0 based PND
5.0 inch TFT LCD touchscreen, 480x272 Pixels
Custom multimedia interface
Audio / video player
Photo / e-book viewer
HARDWARE SPECS:
Centrality Atlas IV CPU - 500 MHz
up to 4 GB ROM for running applications
64 MB RAM for OS and interface
microSD card slot for additional software and maps, max 8GB
optional 2 GB microSD card bundled with navigation software and maps
Rechargeable Li-ion Battery - 1250mAh
(LxWxH): 135 x 86 x 12.9 mm
196.20 g

GPS SPECS:
Centrality Atlas IV GPS processor
1575.42 MHz frequency scan
64 in-view-tracking channels
10 m Position Accuracy
38 s Warm Startup Time
43 s Cold start signal aquisition
12 km max altitude operation
Light senor

Acum la acuratete e mai mult de 10m, 30 as zice eu cum sunt la toate de la acest nivel.
I-am pus software IGo 8.3.4 cu cea mai recenta harta a Romaniei: Romania83TopMap_2009.12_100323.

Ca plusuri are faptul ca e chiar slim si ecranul super mare pe care poti vedea foarte bine; bateria tine 3-4 ore in functie de cat de mult il folosesti. I-am luat un card microSDHC de 8 Gb si ii place de minune. Se conecteaza destul de repede si nu pierde semnalul
Ca minusuri este ca nu e asa de dotat, sunt alte navigatoare cu 20-30 lei mai scumpe cu modulator fm pt muzica. Nu are nici bluetooth pt a-l conecta la telefon.
Acum nu stiu daca harta nu e facuta bine sau e altceva dar in functie de directia de mers, limtele unui sat sunt fie prea aproape fie prea indepartate. Inca nu stiu exact.
Cablul care facea conexiunea la PC mi-a facut figuri desi era nou dar asta poate sa fie ghinionul meu.
Nu are TMC, dar in Romania nici nu are nevoie.
Cam atatea imi vin in minte pentru moment.  :D
Iar la sfarsit o poza cu el

Offline commandorsteel

• test_mod
  • Profesionist
  • *
  • Bucuresti, unde se da ora exacta
Re: Ce navigator aveti? Dar soft de navigare?
« Reply #1 on: June 15, 2010, 02:03:55 PM »
chestia este sa te duca unde si cum trebuie la destinatie.
am inteles ca i-go-urile sunt bune in ro
ptr afara... nu stiu cum s-ar comporta
eu am un garmin 660 pe care a trebuit sa ii pun harta ro cum trebuie si de asemenea mi-am luat mai multe carduri cu harti: bulgaria, turcia, grecia, slovenia, croatia... etc, in afara de europa vestica.
le-am folosit si pot spune ca in proportie de 90% sunt multumit. ca precizie sunt la strada si nr...

oaneasilviu

• Guest
« Reply #2 on: June 15, 2010, 03:41:37 PM »
Eu am un Mio Moov 500 cu softul IGO Amigo pe el ( un fel de igo 8 care are 3d+ si alte shit-uri in plus) ...sunt ultramultumit , i-am bagat pe el toate nebuniile si toate tarile ...mentionez ca merg pe el cu un card de 4gb ....

Offline Rivelino

• test_mod
  • Senior
  • *
  • Peste gard este Bucuresti,Romania
    • IT&SECURITY SYSTEM
« Reply #3 on: June 15, 2010, 05:10:05 PM »
Eu am un Mio Moov 500 cu softul IGO Amigo pe el ( un fel de igo 8 care are 3d+ si alte shit-uri in plus) ...sunt ultramultumit , i-am bagat pe el toate nebuniile si toate tarile ...mentionez ca merg pe el cu un card de 4gb ....
dar strazi in Galati ai ?
- SMART FORTWO CDI

Offline Razvan.M

• Profesionist
  • 44 Happy Owner
« Reply #4 on: June 15, 2010, 06:58:41 PM »
Pt cei care au configurat un IGo: Ati vazut dimensiunea hartilor tarilor vestice? Unde harta Romaniei are 16 MB cea a Germaniei se apropie de 100MB. Zici ca e cu str si numar ia uita-te la comune sau orasele mici! Sunt mai mult decat slabute hartile pt RO, asta si datorita interesului destul de mic pt regiunea asta de S-E. ???

oaneasilviu

• Guest
« Reply #5 on: June 15, 2010, 09:52:38 PM »

Da am si toate stradutele din Galati cu numar ...imi da chiar si intersectii intre strazi ...este ok ...si culmea este ca stie inclusiv stradutele din spatele blocului

oaneasilviu

• Guest
« Reply #6 on: June 15, 2010, 09:53:50 PM »

Da am si toate stradutele din Galati cu numar ...imi da chiar si intersectii intre strazi ...este ok ...si culmea este ca stie inclusiv stradutele din spatele blocului

Am avut si eu versiunea care nu permitea sa bagi strada :D acum o am pe aia completa :D

BogdanH

• Guest
« Reply #7 on: June 15, 2010, 11:02:52 PM »
Ndrive-ul a mers in Bulgaria brici!

Merge pe Symbian, Android, Windows CE si Windows Mobile.
Vine cu harta Romaniei foarte detaliata si consuma putin.

E perfect!

Pisicutza

• Guest
« Reply #8 on: June 16, 2010, 10:06:19 AM »
Pt cei care au configurat un IGo: Ati vazut dimensiunea hartilor tarilor vestice? Unde harta Romaniei are 16 MB cea a Germaniei se apropie de 100MB. Zici ca e cu str si numar ia uita-te la comune sau orasele mici! Sunt mai mult decat slabute hartile pt RO, asta si datorita interesului destul de mic pt regiunea asta de S-E. ???
Igo este cel mai bun si cel mai complet cand vine vorba de Romania. Noile harti de la Teleatlas sunt o idee mai bune.

Si interesul  fata de S-E sa zicem ca e acceptabil fata de TomTom Garmin...etc
Avand in vedere ca 99% din calatorii lumii nu trec mai mult de Moldova.
Si daca e sa faci o comparatie....
16MB =237.000km2
100MB = 357.000km2
Plus ca nemtii si-au facut drumuri si in varful muntelui....si multe alte considerente

Emi_GL

• Guest
« Reply #9 on: June 16, 2010, 12:32:54 PM »
Am incercat multe soft-uri de navigatie pe diferite receptoare GPS (PDA cat si PNA) diferenta facand-o sisteme de operare Windows Mobile VS Win CE .

Eu personal il prefer pe IGO versiunea 8.3 fata de Amigo pentru ca este mai complex (spre exemplu daca dorim crearea unui traseu foarte complex care sa treaca prin diferite puncte intermediare), insa cel din urma are o interfata mai prietenoasa si mai simplista iar pt un utilizator incepator poate fi ideala.

Ultimul lansat si pe care l-am testat este iGO My way 2009 - versiunea pt IPHONE. Este de fapt un derivat mai evoluat decat Amigo, este intre IGO 8.3 si Amigo in sensul ca are complexitatea lui 8 si interfata prietenoasa de la Amigo.

Pentru cei care vor sa stea cu IPHONU' in geam si nu vor sa mai investeasca intr-un receptor GPS, iGO My way 2009 este o alternativa viabila dar presupune cateva "operatii"  ;) asupra telefonului insa nu fac obiectul discutiei noastre de aici...

Basarica

• Guest
« Reply #10 on: June 23, 2010, 09:23:26 PM »
Dau si eu cu parerea..nu am avut nervi sa citesc parerile voastre. Cred ca igo este navigatia cea mai ok. Pana acum cel putin cand a aparut sygic acura, dar nu am avut timp sa o testez decat in romanica. Unde se manifesta ok. Va tin la curent

vlad c4

• Guest
« Reply #11 on: September 13, 2010, 10:32:23 PM »
Eu navighez cu Navidrive de la Citroen.  ;D  E sistemul integrat de la Citroen. Are harta si pt Romania dar cum era de asteptat prost detaliata cu exceptia Timisoarei si a Bucurestiului.

Offline wormstein

• Senior
  • Smart Forfour 1.5 benzina 110 hp
« Reply #12 on: September 22, 2010, 09:01:40 PM »
Eu mi-am luat asa ceva acum un an si ceva: Silvercrest PNA-3510T. El vine cu un soft dedicat insa am reusit sa pun pe el Igo fara probleme. E dotat cu bluetooth si poate fi folosit ca handsfree cu telefonul mobil. Are TMC, cand circulati pe dincolo.

Pretul e destul de bun aici: http://www.amazon.de/exec/obidos/tg/detail/offer-listing/-/B002MEYIVO/new
Hai pe chat!

tatiana_galati

• Guest
« Reply #13 on: September 29, 2010, 11:05:19 PM »
Salut,
Si eu am tot North Cross , asemanator cu al tau RazvanM, numai ca e putin mai lat, banuiesc ca e un model mai vechi fata de modelul tau, in fine, am pe el IGO 8.3 cu harti actualizate 2010 toata europa. Cine doreste ii pot da orice harta are nevoie actualizata.

Offline locdeparcare

• Junior
  • just registered
« Reply #14 on: October 16, 2013, 02:56:15 PM »
@tatiana, hartile sunt cu numar strada, bloc si scara? Detaliate (pentru taximetristi)?\\