Autor Subiect: Consum ulei fara semne exterioare  (Citit de 7660 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ceoby

• Vizitator
Re: Consum ulei fara semne exterioare
« Răspuns #15 : Octombrie 19, 2011, 03:19:36 p.m. »
Of si eu la fel, cam la 1500 de km pun un litru, si partea proasta e ca fac 3000 pe luna. Astept si eu un raspuns precum antevorbitorul meu. De asemenea caut o solutie pentru bucse spate, solutia cu amortizor complet cam sare peste buget avand in vedere si posibila segmentare. Am vazut o solutie oferita de lacatusul din galati. Mai studiez cu bucsele, dar cum e cu uleiul, a fost pana la urma un succes ?

Offline coktavi

• Incepator
  • **
  • Gen: Bărbat
« Răspuns #16 : Octombrie 19, 2011, 03:46:22 p.m. »
Eu unul am aproape 1000 km fara sa mai pun ulei. Nivelul este constant. Cred ca am facut treba buna.
Am lucrat singur la ea, deci din ce o sa scriu mai departe se adauga manopera la cei ce nu se pricep.
Segmenti Kolbenschmidt 290 lei pentru 3 pistoane
Simering supape:  24 lei
Garnitura turbina: 200 lei aprox +- 20 lei elring
Prezoane chiuloasa: 70 lei setul elring
Ulei ieftin 5w40 mobil pentru primi 200  km ( timp in care am mers batraneste) 90 lei cu tot cu filtru
Silicon etansare baie ulei : 25 lei
Incarcare instalatie freon 150 lei

Total, aproximativ 500 lei piese si 150 freonul ca am demontat degeaba conductele. Putea sa stea cu ele acolo compresorul mult si bine.

Este bine sa schimbi si termostatul daca nu s-a schimbat pentru ca mai muncesti 1-2  ore dupa aia sa il schimbi si pozitia este nasoala rau.

Pentru termostat Wahler mai pui 150 lei .

Este posibil ca dupa ce demontezi sa gasesti si alte piese defecte ce vor mari valoarea pieselor , dar aici nu ai de unde sa sti.

La asta mai adaugi manopera. Cat si cum nu stiu. Dar sa ceri 10-13 milioane sa demontezi un motor de smart mi se pare hotie pe fata, avand in vedere ca iti ia maxim-maxim 2 zile toata distractia. Un 500 - 600 lei este mai mult decat rezonabil.
Prima zi demontezi tot si pregatesti si a doua zi montezi la loc.  Asta este parerea mea .
Cat priveste parerea mea legata de pretul manoperei, vreau sa ramana a mea si cine se simnte lezat sa taca si sa nu comenteze. Daca vrea cineva sa ma huiduiasca sa o faca pe PM.

O zi buna tuturor.

oaneasilviu

• Vizitator
« Răspuns #17 : Octombrie 20, 2011, 10:52:26 a.m. »
Strungarul din discutia de mai sus inca reconditioneaza pivoti si bucse ... ce pot sa garantez este ca pivotii si bieletele de directie sunt extraordinare ...mai bune decat noi

Social media

Facebook grup Pagina de like